Romatizma kremlerine dikkat

"Romatizmaya çözüm" vaadiyle reklamı yapılan kremlere dikkat çeken Romatolog Yavuz Pehlivan, özellikle karaciğere zarar veren bu ürünlerin kullanılmasının sakıncalı olduğunu söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 07.11.2015 - 14:28

Romatizma kremlerine dikkat

Uludağ Üniversitesi'nden Doç. Dr. Yavuz Pehlivan, romatizmal hastalıkların halk arasında iyi bilinmediğini ve tek bir hastalık olarak kabul gördüğünü belirtti.

"Romatizma" olarak adlandırılan tek bir hastalığın bulunmadığını vurgulayan Pehlivan, şunları söyledi:

"Romatizma dediğimiz hastalık ciddi bir hastalık. İnsan organlarına ciddi zararlar vererek ölümcül sonuçları olabilecek bir hastalık. Bu yüzden fazla hastalığa verilen genel bir addır. Bu nedenle romatizma kremlerle çözülebilecek derecede basit bir hastalık değildir. Bu kadar önemli bir hastalık olan romatizmanın televizyon ekranlarında satılan bir kremle veya sürülen bir sıvıyla geçmesi imkansız. Bu tür krem ve buna benzer ürünler hastanın karaciğer, böbrek gibi organlarına ağır zarar vererek ölümüne yol açabilir. Aynı zamanda krem sürüldükten sonra vücuda geçiyor, buradan bağırsaklardan emilerek kana karışması sonucu hastanın karaciğerine de zarar vererek ciddi hasar almasına yol açıyor. Böylece bu organlara ağır zarar vererek ölümüne yol açabilir."

"HASTALARIN PARASIYLA VE SAĞLIĞIYLA OYNUYORLAR"

Pehlivan, son dönemlerde özellikle televizyon reklamları ve sosyal medya üzerinden bitkisel, organik maddelerle "romatizmaya kesin çare" sloganıyla insanların kandırıldığını bildirerek, "Hastaların parası ve sağlığıyla oynayanlara asla inanmayın. Tıp ve pozitif bilim dışında, bu dolandırıcılara itibar etmeyin. Tıp dünyası dışında 'Romatizmanızı geçireceğiz' diyenlere inanmayın. Çünkü bir bitki, bir hastanın karaciğerini çok kısa sürede bitirebiliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...