Romatoid artrit savaşçısı besinler

Özellikle 50 yaş üstü kadınların, menopozla birlikte en çok yaşadığı hastalıklardan biri romatoid artrit. Diz başta olmak üzere eklem ağrıları ve şişkinlikle ortaya çıkan sorunun kontrol altına alınmasında bazı gıdaların olumlu etkisi var.

ntv.com.tr 26.01.2016 - 17:11

Romatoid artrit savaşçısı besinler

Eklem arası sıvı olan sinovyumun tükenmesi ile kendisini gösteren osteoartrit ve iltihaplanmanın daha fazla görüldüğü romatoid artrit yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürüyor. Hürriyet'ten Buse Özel'e konuşan Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Selin Şahin, artriti gidermeye yardımcı olabilecek besinleri anlattı. 

Eklemler, kemikler arasındaki bağlantıları oluşturur, onlara destek sağlar ve hareket etmesine yardımcı olur. Eklem yüzleri kıkırdakla örtülüdür ve eklem boşluğunu sinoviyal sıvı doldurur. Sağlıksız ve dengesiz beslenme, yaş, genetik yatkınlık, stres kıkırdak hücrelerinin yapısının bozulmasına ve sıvının azalmasına neden olabilir. Bunun sonucunda ağrı ile sonuçlanan reaksiyon ortaya çıkabilir.

Romatoit artrite kesin çözüm getiren bir diyet yok. Ancak araştırmalar bazı besinlerin romatoid artritte ağrıları gidermeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. İşte kış ayında tüketebileceğiniz romatoid artrit savaşçısı besinler: 

DOĞAL SOĞUK SIKIM ZEYTİNYAĞI

Günlük beslenme programınıza soğuk sıkım zeytinyağı eklemeyi unutmayın. İtalya Catania Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada eklem yaralanması olan farelerin diyetine doğal soğuk sıkım zeytin yağı eklendi. 8 hafta süreyle diyetine soğuk sıkım zeytinyağı ekleyen farelerle eklenmeyen fareler takip edildi. Deneyin sonunda soğuk sıkım zeytinyağı eklenenlerde anlamlı derecede eklem sıvısında bulunan kıkırdakların yapısını koruyan ve kayganlaştırıcı özellik veren lubricinin oranları yüksek bulundu.

SOMON BALIĞI

Taze ve denizde yetişmiş somon balığını tercih edin. Bir tür göçebe tatlı su balığı olan somon soğuk sularda yaşar. Bu balık omega-3 yağ asitlerinin en iyi kaynaklarından birisi. İsveç'te 32 bin kadının katılımcıyla yapılan bir araştırmada, ayda 5 kez, somon balığı gibi yağlı balık tüketenlerde eklem iltihabı riskinin yüzde 35 azaldığı gözlendi.

ZERDEÇAL

Araştırmalar zerdeçalın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve anti-enflamatuar yani iltihap giderici olduğunu kanıtlıyor. Kan temizyen baharat zerdeçal içerisindeki kurkumin sayesinde anti-intihapsal ajan olarak görev yapar. 2006 yılında yapılan bir çalışmada zerdeçalın artrit eklem iltihabını azalttığını ortaya çıkardı. 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göreyse osteoartrit diz ağrısı olan insanlardan zerdeçalı günlük 800 mg ibuprofen alanlardan daha çok ağrılarının azaldığı gözlendi. Bu baharatı kullanırken dikkat edilmesi gereken nokta kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte zerdeçal alınmaması.

NARENCİYE

Bir araştıma için osteoartrit diz ağrısı olan kişiler 8 hafta sürecinde günlük bir doz narenciye kabuğu ekstratı aldı. Çalışmanın sonunda bioflavonoid olan nobiletin sayesinde diz ağrılarında azalma kaydedildi. Daha çok nobiletin almak için portakalı soyarken kabuğun beyaz kısmını çok fazla soymamaya çalışın.

ŞALGAM

İnsanların yaşamında uzun zaman yer alan bir bitki olan şalgamın kökü C vitamini bakımdan oldukça zengin. Ayrıca kolestrol ve sodyum bakımından düşük bir bitki. Kolesterol içermeyen ya da az miktarda kolesterol içeren besinler RA için önemli. Çünkü RA kişilerin kalp krizi geçirme ihtimali daha yüksek.

SARIMSAK

Araştırmalar şiş eklemler için sarımsağın önemli olduğunu gösteriyor. Anti-inflamatuar özelliği ağrıyı ve artrit nedeniyle oluşan inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Sarımsağın içerisindeki allicin, artrit belirtilerini oluşturan mikroorganizmaların yavaş gelişmesini sağlar.

BRÜKSEL LAHANASI

Sodyum bakımından fakir, kırmızı kan hücrelerinin üretimine yardımcı olan folat ve C vitamini bakımından zengin bir sebze. Folat seviyelerin vücutta düşük olması demans, depresyon, felç ve kanser gibi sağlık sorunlarıyla bağlantılı. Brüksel lahanası ayrıca kolesterol içermez.

Sayfa Yükleniyor...