Son yıllarda görülme sıklığındaki artışla dikkat çeken RSV (Respiratuar Sinsisyal Virüs), grip ve soğuk algınlığına benzer şikayetlere neden olurken, tedavisinde gecikildiğinde akciğerleri tehdit ediyor.

Enfeksiyonun tek kaynağının insanlar olduğunu vurgulayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Altay Yücel , bulaşmanın, enfekte salgılar ile doğrudan ve yakın temasla oluştuğunu söyledi.

Tüm yaş gruplarında akut solunum yolu hastalığına neden olabilen virüs, astım ve diğer kronik akciğer hastalıklarının alevlenmesine neden olabildiğini aktaran Yücel, virüsün Nisan ayı sonuna dek risk olduğunu aktardı.

RSV, genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu; bebek ve küçük çocuklar ile prematüre doğanlarda, bağışıklık yetmezliği olanlarda ve yaşlılarda ciddi alt solunum yolu enfeksiyonları geliştirebiliyor. Astım ve diğer kronik akciğer hastalıklarının alevlenmesine neden olabiliyor. Prematüre doğum, doğuştan kalp hastalığı ve bağışıklık yetmezliği RSV enfeksiyonu riskini artırıyor, ağır ve ölümcül seyretmesine neden oluyor.

HUZURSUZLUK VE NEFES ALIP VERMEDE ZORLANMA GÖRÜLÜYOR

Virüsün son yıllarda sık görülmeye başlandığını söyleyen Dr. Yücel, grip ve nezle bulgularına benzer şikayetlere neden olurken prematüre doğanlarda veya bebeklerde huzursuzluk, beslenmeme, sık nefes alma ya da solunum düzensizliklerine yol açtığını söyledi.

RSV’nin ılık iklimlerde genellikle kış ve erken ilkbahar aylarında yıllık salgınlar şeklinde görüldüğüne dikkat çeken Dr. Özlem Altay Yücel, “RSV salgın zamanı arasında farklılıklar görülebilmektedir. Hastalık genellikle Kasım- Aralık aylarında başlamakta, Ocak ve Şubat ayında zirveye ulaşmakta, Nisan ayı sonunda da sona ermektedir” dedi.

AŞISI YOK, TEDAVİSİ VAR

RSV’nin aşısı yok ancak 29 haftadan küçük doğan yüksek riskli prematürelerde, doğumsal kalp hastalığı ya da kronik akciğer hastalığı olan çocuklarda alt solunum yolu enfeksiyonunu önlemek için RSV antikoru içeren bir ilaç kullanıldığını belirten Yücel, “Sıvı kaybının yerine konması, solunumun dikkatle değerlendirilmesi ve oksijen desteği, üst solunum yolu aspirasyonu ve gerekirse solunum cihazına bağlanma uygulanması gerekebilir. RSV bronşiti sonrasında kulak iltihabı veya bakteriyel akciğer enfeksiyonu gelişirse antibiyotik kullanılır” ifadesini kullandı.

RSV’YE KARŞI BASİT AMA ETKİLİ ÖNLEMLER

• Sigara dumanından uzak durun.
• Kalabalık ortamlardan ve yakın temastan kaçının.
• Ortamı düzenli aralıklarla havalandırın.
• Ellerinizi sık sık yıkayın, çocuğunuza da ellerimizin mikrop barınağı olduğunu anlatarak el yıkama alışkanlığı kazandırın.
• Risk grubunda iseniz grip aşısı olun; çocuğunuz da yüksek risk grubunda ise altıncı aydan başlayarak influenzaya karşı (grip virüsü) aşısını yaptırın.
• Solunum yolu enfeksiyonu olan kişilerden uzak durun.
• RSV enfeksiyonu olan personelin yüksek risk taşıyan çocuklara bakımını engelleyin.
• Gerekirse maske kullanın.