Sabahları yumurta yemek tansiyonu düşürebilir

Kanada'da yapılan araştırmaya göre güne yumurta yiyerek başlamak tansiyonun düşmesine yardımcı olabiliyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 24.02.2009 - 13:03

Sabahları yumurta yemek tansiyonu düşürebilir

Kolesterole etkisi üzerine yapılan çalışmalar ve kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez'in yumurta yasağı nedeniyle hastalarından özür dilemesinin ardından yumurta ile ilgili iyi bir haber de Kanada'dan geldi.

Daily Mail'in haberine göre bilim adamları, yumurtanın dünyada milyonlarca insanın kullandığı güçlü tansiyon düşürücü ilaçlar gibi tansiyonu dengede tutabildiğini bildirdi.TANSİYON İLAÇLARINA BENZER ETKİ
Kanada'daki Alberta Üniversitesinden bilim adamları yaptıkları araştırmada, yumurtanın mide enzimleriyle temasa geçtiğinde ilaçlarla aynı şekilde hareket eden bir protein ürettiğini belirlediler.

Tansiyon ilaçları, anjiyotensin hormonunun damarları daraltmasını önlüyor. Journal of Agricultural and Food Chemistry dergisinin haberine göre, yağda yumurtanın anjiyotensin hormonunun engellemede daha başarılı olduğu, laboratuvarda yapılan araştırmalarda saptandı.

İngiliz araştırmacılar da bu ay başında, yumurtada bulunan kolesterol cinsinin kalp hastalıkları riskini artırmada minimal etkisi bulunduğunu belirtmişlerdi.

DAHA FAZLA ARAŞTIRMAYA İHTİYAÇ VAR
Surrey Üniversitesinden Prof. Bruce Griffin de, yumurtayı yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarıyla bağlantılandıran yanılgının düzeltilmesi gerektiğini söyledi. Bilim adamları, bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu da hatırlattı.

Sayfa Yükleniyor...