Saç dökülmesinin nedenleri bunlar olabilir!

Günde 50 ile 100 arası saç kökünün dökülmesi normal kabul ediliyor. Bahar aylarında bu miktar artabiliyor ancak dökülmenin devam etmesi durumunda müdahale şart. Yanı sıra saç dökülmesinin altında tetikleyici sebepler olabildiği de unutulmamalı.

ntvpara.com 15.04.2016 - 09:07

Saç dökülmesinin nedenleri bunlar olabilir!

Araştırmalar, özellikle bahar aylarında güneş ışınlarının saç döngüsü üzerinde etkili olduğunu ve bu döngüyü düzenleyen hormonları arttırdığını gösteriyor. Fakat bahar aylarından sonra saç dökülmesi aynı hızla devam ediyorsa mutlaka bir uzmana görünmek ve tedaviye başlamak gerekiyor. Bunun için de saçların mevsimsel bir dökülmenin etkisinde olup olmadığının belirlenmesi önem taşıyor.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Cihantimur da saç dökülmesinin dönem dönem karşılaşılan olağan ve yaygın bir durum olduğunu söylüyor, mevsimsel olmayan saç dökülmesini önlemek için öncelikle atında yatan sebeplerin bilinmesi gerektiğini vurguluyor.

BU NEDENLER SAÇ DÖKÜYOR?

Özellikle demir ve B vitamini eksikliğinin saç döktüğünü belirten Cihantimur’a göre, sorunun neden kaynakladığını anlayabilmek için şu sorulara cevap aranmalı:

Son günlerde moda olan zayıflama diyetlerini mi yapıyorsunuz?: Çok sıkı düşük kalorili diyetler sadece saç dökülmesine değil, cildin, el ve ayak tırnaklarının bozulmasına da sebep olur. Sağlıklı diyetlere yönelin ve bedeninizi korumaya dikkat edin.

Ailenizde tiroid hastası var mı?: Tiroid hastalığının saç dökülmesinde çok ciddi rolü olduğu biliniyor. Eğer kalıtsal olarak da ailenizde böyle bir hikaye varsa, mutlaka tiroid değerlerinizi kontrol ettirmelisiniz.

Anemi hastası mısınız?: Anemi, yani kansızlık Türkiye’de her 3 orta yaşlı kadından birinde görülen bir sorun. Bu nedenle mutlaka kan değerlerinizi kontrol ettirmelisiniz.

Hormonal dengesizlikler yaşayabileceğiniz bir dönemde misiniz?: Menopoz, ergenlik, gebelik gibi hormonların değişkenlik gösterdiği dönemlerde saç dökülmesi yaşayabilirsiniz. Bu süreçler geçtikten sonra saçlarınız tekrar eski haline dönecektir.

SAÇLAR DÖKÜLMEYE DEVAM EDİYORSA…

Bütün bu maddeleri sorguladıktan sonra genel olarak saç dökülmesinin altında yatan sorunun bulunabileceğini söyleyen Cihantimur, “Elbette başka istisnalar vardır ve hala sorunun ne olduğunu bulamıyor ve saç dökülmenizi durduramıyorsanız, tedavi alternatiflerinizden biri de organik saç ekimi enjeksiyonu olabilir” diyor.

Cihantimur’a göre bu yöntem, saç dökülmesinin önüne geçebilecek etkili uygulamalar arasında yer alıyor.

Sayfa Yükleniyor...