"Sadece 2 dakika, sadece 20 ml"

Türkiye'de kök hücre nakli bekleyen 800'den fazla hasta var. Son dönemde başlayan bir kampanya ile bağışçı sayısı artsa da rakam hala yeterli seviyede değil.

NTV Haber 28.12.2015 - 15:52

"Sadece 2 dakika, sadece 20 ml"

“Türkiye'de birçok lösemi hastası var ilik nakli bekleyen benim gibi, çocuğu ,yaşlısı genci. Biz de bu hastalık sebebiyle öğrendiğimiz bilgilere duyarsız kalmadık, hem benim için hem de benim gibi umut bekleyen hastalar için bir kampanya başlattık.”

Bu sözler, Türkiye'de kök hücre nakli bekleyen 800'den fazla kişiden biri olan Mahir Sezer’e ait.

Mahir Sezer, lösemiye yakalandı. Arkadaşları kök hücre nakli için “Sadece 2 dakika, sadece 20 mililitre” sloganıyla kampanya başlattı.
Mahir Sezer’in kardeşi Ümit Sezer, kampanya sloganını şu sözlerle açıkladı: “Sadece 2 dakika, işlemin ne kadar hızlı sürdüğünü anlatıyor. Sadece 20 mililitre ise alınan 3 tüp kanın miktarı. İnsanlar donör oldukları zaman kemiği yarıp ilik alınacak zannediyorlar ama o çok eskide kalan bir yöntem, artık kandan toplanıyor bunu anlatmaya çalışıyoruz.”

BAĞIŞÇI SAYISI YETERSİZ

Kampanya ile bağışçı sayısında artış var ancak hala yetersiz. Kampanyanın sorumlusu Çiğdem Furtuna, Türkiye’de ilik bağışında gelinen noktayı, başka ülkelerle kıyaslıyor ve “Almanya gibi nüfusu yaklaşık olarak aynı olan bir ülkede rakam milyonlarken burada 80 bin. Bir lösemi hastasının umudu kendi gen havuzundaki hastalara daha uygun olduğu için burada da 800 küsur hastaya umut olmak için bu kampanyaya başladık” şeklinde konuşuyor.

“BELKİ DE UYGUN DONÖR SİZSİNİZ”

Kızılay kan merkezlerinde toplanan örneklerin sadece Mahir Sezer için değil, nakil bekleyen yüzlerce hasta için de umut olduğunu vurgulayan Furtuna, “Bu sizin için çok basit olmasına rağmen ilik nakli bekleyen hastalar için umut kaynağı, belki de uygun donör sizsiniz” diyor.

Sayfa Yükleniyor...