Türkiye'de her 5 kişiden 1'inde safra kesesi taşı olduğunu belirten Trakya Üniversitesi (TÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Rahmi Hatipoğlu, safranın, sindirime büyük katkı sağlayan bir sıvı olduğunu, safra kesesi hastalıklarının da safranın işlevsel bozuklukları sonucunda ortaya çıktığını ve bu alanda en sık görülen hastalığın ise safra kesesi ile safra yolları taşları olduğunu söyledi.

Hastalığın kadınlarda ve açık tenli kişilerde daha sık görülduğunu söyleyen Hatipoğlu, safra kesesi taşlarının yüzde 70'inin hiçbir belirti göstermediğini anlattı.

"Görülen bazı şikayetler, yemekten sonra ağrı, karnın üst ve sağ kısmında, omuzda iki kürek kemiği arasında ağrılar ve hazımsızlıktır. En belirgin tanı yöntemleri ise ultrasonografi ve MR'dır. Uzun süre beslenememe, şişmanlık, obezite durumlarında safra kesesi taşının oluşma ihtimalini yüksektir. Çünkü bu hallerde safra durağanlaşır.''

Safra kesesi ameliyatının sadece taşın alınması değil, safra kesesinin alınması olduğunu anlatan Hatipoğlu, ameliyat olunmadığında akut iltihap oluşabileceği uyarısında bulundu ve ''Uzun süren ağrılar, pankreas iltihapları ve safra yolları iltihapları ortaya çıkar. Safra yollarında görülen başka bir hastalık ise safra yolları tümörleridir. İlk çıkan şikayet sarılıktır. Gözde, ciltte sararma, ciltte kaşıntı, mikrobik iltihaplarda ateştir. Hastalığın evresine göre cerrahi işlem yapılır'' dedi.