Safra taşına 3 dakikada çözüm

ERCP adlı yöntem sayesinde safra kanalında oluşan taşlar, hiçbir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan yaklaşık 3 dakikalık işlemle ince bağırsağa düşürülüyor ve hasta safra taşından kurtuluyor.

25.03.2011 - 12:31

Safra taşına 3 dakikada çözüm

Pankreas ve safra yollarının görüntülenmesi ve gerektiğinde anında cerrahi müdahale yapılmasına imkân veren ERCP (Endoskopik Retrograt Kolanjiopankreotografi) yönteminin son bir aydır Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde de uygulanmaya başlandı.

ERCP'nin ileri endoskopi uygulaması olduğunu belirten Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kemal Dolay, bu yöntemde, işaret parmağı kalınlığındaki bir tüpün ağız yoluyla safra kanalının ince bağırsağa boşaldığı noktaya kadar yerleştirildiğini anlattı.

Tüpün ucundaki kamera yardımıyla yapılan tüm işlemin ekrandan izlenebildiğine dikkati çeken Doç. Dr. Dolay, ERCP yönteminin özellikle safra taşının ince bağırsağa düşürülmesinde büyük kolaylık sağladığını ifade etti.

Geçmişte safra taşlarının böbrek taşları gibi kırıldığını, ancak bunun iltihaba neden olarak ölümlerle sonuçlandığını vurgulayan Dolay, bu yöntem sayesinde artık safra taşlarının kırılmadan kolay bir işlemle ince bağırsağa düşmesinin sağlandığını söyledi.

İşlemin hastanın durumuna göre 3 dakikada tamamlanabildiğine işaret eden Kemal Dolay, operasyon sırasında cerrahi işlem uygulanmadığı için hastanın aynı gün taburcu edilebildiğini kaydetti. Kemal Dolay, hastaların kendilerine en çok karın ağrısı, bulantı kusma, ateş ve sarılık gibi şikâyetlerle başvurduğunu da belirterek, şöyle konuştu:

''Safra kesesindeki taşlar yerinden oynarsa, karaciğerden gelen kanalda tıkanıklık yapar ve sarılığa neden olur. Sarılığın nedeni safra kesesinden karaciğerden gelen kanala düşmüş taş da olabilir, pankreas tümörü, safra yolu kanseri, pankreas, safra yolları veya karaciğer iltihabı da olabilir. İşte bu cihaz sayesinde hiçbir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan teşhis ve tedavi kolaylıkla yapılabilir.''

Dolay, ERCP sayesinde hastanın uyutulmasına gerek kalmadığını, operasyondan rahatsız olması halinde ise, genel anesteziden farklı olarak sadece uyutulduğunu bildirdi. Bugüne kadar ERCP yöntemiyle tedavi ettikleri en küçük hastanın 9 yaşında olduğunu belirten Doç. Dr. Kemal Dolay, yöntemin uygulanmasında yaş sınırı bulunmadığına dikkati çekti.

3 DAKİKADA SAFRA TAŞINDAN KURTULDU
Antalya'da yaşayan 75 yaşındaki Maide Uluşahin de, yaklaşık 3 dakika süren ERCP yöntemi sayesinde safra kanalındaki taştan kurtuldu. Uluşahin, 1989 yılında gerçekleştirilen operasyonla safra kesesinin alındığını ancak son 3-4 aydır şikâyetlerinin yinelediğini anlattı. Özellikle yemek yedikten sonra şiddetli mide bulantısı ve kusma şikâyeti olduğuna değinen Uluşahin, yapılan incelemede safra kanalında 1,5 santimlik taş tespit edildiğini kaydetti.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde uygulanmaya başlayan ERCP yöntemi sayesinde yeniden ameliyat olmasına gerek kalmadığını belirten Maide Uluşahin, ''Daha önceki ameliyatımın ardından 13 gün hastanede yatmıştım. Sonrasında da başka hastalıklarım yüzünden pek çok kere hastanede yatmak zorunda kaldım. Şimdi hiçbir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan safra kanalımdaki taştan kurtulduğum için mutluyum'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...