Sağlık Bakanı Akdağ’dan aile hekimlerine "bayram hediyesi"

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Coşkun, bakanlıkla yaptıkları görüşmenin sonuç getirdiğini söyledi ve meslektaşlarına bayram hediyesi niteliğindeki müjdeyi verdi. Bundan böyle aile hekimlerinin izinleri 4B statüsüne göre değil, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre planlanacak.

ntv.com.tr 27.06.2017 - 14:03

Sağlık Bakanı Akdağ’dan aile hekimlerine "bayram hediyesi"

Aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanları, bir süre önce, izinlerinde 4B statüsüne göre yeniden düzenlemeye gidileceği yönündeki planlama dolayısıyla yıllık izinlerinin 30 günden 20 güne, süt izinlerinin de 3 saatten 1,5 saate düşmesi gibi bazı hak kaybına uğrayacakları kaygısı yaşadıklarını belirten AHEF Başkanı Uzm. Dr. Erkut Coşkun, aile hekimlerini rahatlatan bir açıklama yaptı.

Bakanlıkla yaptıkları görüşmenin sonuç getirdiğini söyleyen Dr. Çoşkun, artık aile hekimlerinin izinlerinin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince planlanacağını söyledi.

Coşkun açıklamasının detayları şöyle:

“Danıştay tarafından aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının izin haklarının kanun ile düzenlenmesi noktasındaki kararının ardından, aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının izin haklarında belirsizlik ortaya çıkması ile moral ve motivasyon kaybı oluşmuştur. Geçtiğimiz hafta AHEF Yönetim Kurulu olarak, gerek izinler gerekse aile hekimliği sisteminde yaşanan bazı temel sorunlar için THSK Başkanı Prof. Dr. İrfan Şencan ve Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz ile görüşmelerde bulunduk ve torba yasa ile izinlerin 4B statüsünde düzenlenmesinin özlük haklarımızda kayba neden olacağını ifade ettik.

"BAYRAM HEDİYESİ GİBİ OLDU"

Beklediğimiz müjdeli haber, bayramda geldi. Prof. Yılmaz, Bakan Recep Akdağ’ın bayram hediyesi niteliğindeki müjdesini iletti. Federasyonumuza yapılan açıklamada, Bakanımızın, torba yasa çerçevesinde 4B statüsünde düzenleneceği belirtilen izin haklarının, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince planlanması hususunda gerekli talimatı verdiği belirtildi.”

Sayfa Yükleniyor...