Sağlık Bakanı Koca: 4 çocuktan biri obez

Sağlık Bakanı Koca, "Maalesef çocuklarımızda obezite sıklığı artmaktadır. Yapılan araştırmalarda her 4 çocuğumuzdan birinin fazla kilolu veya obez olduğu görülmektedir" dedi.

NTV Haber 13.11.2018 - 11:03 | Son Güncelleme : 13.11.2018 - 11:04

Sağlık Bakanı Koca: 4 çocuktan biri obez

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Sağlık Bakanlığı'nın 2019 yılı bütçesi ele alınıyor.

Bütçe sunumunda konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, acil servislere başvuruları azaltmak için mesai dışı poliklinik hizmetlerinin başlatıldığını söyledi.

Koca, normal doğumu teşvik etmek ve endikasyon dışı sezaryen doğumları önlemek için "Doğum Eylem Planı"nı uygulamaya koyduklarını kaydetti.

Obezite ile mücadele hakkında bilgi veren Sağlık Bakanı "Mevcut 34 obezite merkezine 2019 yılında 30 tane daha eklemeyi hedefliyoruz. Maalesef çocuklarımızda da obezite sıklığı artmaktadır. Yapılan araştırmalarda her 4 çocuğumuzdan birinin fazla kilolu veya obez olduğu görülmektedir" dedi.

"TUZ TÜKETİMİ DSÖ'NÜN TAVSİYESİNİN İKİ KATI"

Türkiyede tuz tüketimine değinen Koca, "Günlük tuz tüketimimiz kişi başı 12 gramdan 10 gramın altına düşse de, henüz Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiye ettiği 5 gramın iki katıdır” diye konuştu.

Bakan Koca, Zeytin Dalı operasyon bölgesinde 1040 Ambulans Ekibi ve 994 UMKE personeli olmak üzere 4 bin 114 sağlık personeli görevlendirildiğini sözlerine ekledi.

"OBEZİTE ÖMRÜ 7 YIL KISALTIYOR"

Sayfa Yükleniyor...