Sağlık Bakanı Koca'dan sağlık raporu açıklaması

Bir süredir tartışmalara konu olan sağlık raporları ile ilgili düzenleme yapılacağını açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Mevzuat haricinde sağlık raporu tanzimi yapılmaması için gerekli düzenlemelere başlanmıştır. Rapor sayısı azaltılacak ve raporlar standart hale getirilecek" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 07.01.2019 - 15:14

Sağlık Bakanı Koca'dan sağlık raporu açıklaması

Vatandaşlardan gelen bildirimlerin değerlendirildiğini belirten Bakanı Fahrettin Koca, “Çeşitli kurumların tek hekim tarafından düzenlenebileceği mevzuatta tanımlanan sağlık raporları (sürücü ve sürücü adayları sağlık raporları, askerliğe elverişli sağlık raporu, spor lisansı, yivsiz av tüfeği alabilir raporu, akli meleke, kurum ve kuruluşlara sunulmak üzere verilen durum bildirir tek hekim sağlık raporları) haricinde; mevzuatta tanımlı olmadığı halde çeşitli raporlar talep ettikleri görülmüştür” dedi.

HEM VATANDAŞI UĞRAŞTIRIYOR HEM AİLE HEKİMLERİNİN İŞ YÜKÜNÜ ARTIRIYOR

Bakanlıkça yapılan saha çalışmasında mevzuat harici istenen sağlık raporu çeşidinin 200’den fazla olduğunun belirlendiğini aktaran Koca, “Bunlar arasında satranç oynayabilir, mendil kapmaca oynayabilir, okul gezisine katılabilir, belediye kurslarına katılabilir, temizlik personeli olabilir gibi çeşitli eğitim ve faaliyetlere katılma veya bazı görevleri yapma gibi durumlarda istenen raporlar sayılabilir. Vatandaşlarımız Aile Sağlığı Merkezlerine (ASM) yönlendirilip, aile hekimlerinden bu gibi raporları almaları istenmektedir” ifadesini kullandı. 

Bu tür rapor taleplerin, vatandaşı gereksiz bürokratik işlemlerle uğraştırdığı gibi, aile hekimlerinin de iş yükünü artırdığını kaydeden Bakan Koca şunları söyledi:

“Bu ek iş yükü, hastalara ayrılan zamandan çalarak hizmet kalitesini düşürebilmektedir. Sağlık Bakanlığı olarak buna benzer gereksiz bürokratik süreçleri ortadan kaldırmak, hem vatandaşımızı hem de aile hekimlerimizin yükünü hafifletmek amacıyla çalışmaktayız.

“RAPOR SAYISI AZALTILACAK, RAPORLAR STANDART HALE GETİRİLECEK”

Diğer devlet kurumları ile Bakanlığımızın yaptığı ortak çalışmalarda bu tür raporların talep edilmemesi hususunda ön mutabakat sağlanmıştır. Mevzuat haricinde rapor tanzimi yapılmaması için gerekli mevzuat düzenlemelerine başlanmıştır. Bu süreç neticesinde raporların nüshaları ihtiyaç halinde e-nabız üzerinden de temin edilebilecektir. Kısa sürede uygulamaya geçeceğimiz düzenlemelerle; rapor sayısı azaltılacak ve raporlar standart hale getirilecektir. Bu sayede vatandaşlarımızın gereksiz iş ve zaman kaybının önüne geçilecek, ASM’lerde daha kaliteli hizmet verilmesi desteklenmiş olacaktır.”

Sayfa Yükleniyor...