Sağlık Bakanı: Sezaryen oranını mutlaka düşüreceğiz

Türkiye’deki özel hastanelerde gerçekleşen her 4 doğumdan 3’ünün, yani yüzde 75’inin sezaryen ile yapıldığını aktaran Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Özel hastanelerimiz ile görüştük. Bu oranı mutlaka düşüreceğiz” dedi.

Haberler - İHA 01.09.2016 - 11:52

Sağlık Bakanı: Sezaryen oranını mutlaka düşüreceğiz

Bir takım ziyaretlerde bulunmak üzere Adana’ya giden Bakanı Recep Akdağ, İl Değerlendirme Toplantısının ardından sağlık gündemine dair açıklamalarda bulundu.

Aile hekimliği kadrolarını arttıracaklarını söyleyen Akdağ, “Sadece Adana için değil, bütün Türkiye için. Adana’da bir aile hekimi yaklaşık 3 bin 300 kişiye hizmet veriyor. Biz bu sayıyı süreç içinde 3 binin altına çekmek istiyoruz ki hizmetler daha kaliteli hale gelebilsin” diye konuştu.

“OTOMATİK KLORLAMA CİHAZLARI İSTİYORUZ”

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde meydana gelen zehirlenme olayına dikkat çeken Bakan Akdağ, “Bütün şehirlerde klorlama cihazlarının otomatik olmasını istiyoruz. Biliyorsunuz çok yakın bir zamanda, Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde çok ciddi bir şebeke suyu problemi oldu. Zaman zaman köylerimizde daha küçük ölçekli salgınlar yaşanıyor. Aslında AK Parti hükümeti döneminde köylerimizin hepsine içme suyu götürdük. Ancak bu içme sularını otomatik cihazlarla klorlanması lazım. Bu çok büyük para tutan bir şey değil. Bunun iyi organize edilip bunların alınması ve hatta hizmet satın alması yapılarak bakımının da temin edilmesi lazım. Onu da inşallah yapacağız” ifadesini kullandı.

“SEZARYEN ORANINI DÜŞÜRECEĞİZ”

Akdağ, özel hastanelere hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek, “Ama özel hastanelerimizden bir şey istiyoruz. Sezaryen oranları çok yüksek. Türkiye’de özel hastanelerde her 4 doğumun 3’ü sezaryen ile yapıyor maalesef. Yani yüzde 75’i. Bu oran Adana’da yüzde 90’ın üstünde. Onun için özel hastanelerimiz ile görüştük. Bu oranı mutlaka aşağıya düşüreceğiz. Gereksiz sezaryeni önlemek için hem kadınlarımızı hem çocuklarımızı bu oldukça hırpalayıcı işlemden kurtarmak için bir eylem planı hazırlıyoruz. Bu eylem planı ile Adana’da da gereken yapılarak yürürlüğü konulacak” şeklinde konuştu.

Bakan Akdağ, toplantıda Adana’daki devlet hastaneleri ve ilçelerdeki sağlık hizmetleri ile ilgili de önemli kararlar alındığını açıkladı.

Sayfa Yükleniyor...