Sağlık Bakanı'ndan kuş gribi açıklaması

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İzmir ve Balıkesir gibi illerde karantinaya neden olan kuş gribi vakalarıyla ilgili olarak, "Sağlık Bakanlığını ilgilendiren bir boyut şu anda yok" dedi.

Anadolu Ajansı 18.05.2015 - 13:50

Sağlık Bakanı'ndan kuş gribi açıklaması

Mersin Entegre Sağlık Kampüsü inşaatında incelemelerde bulunan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, gazetecilerin sağlık gündemine ilişkin sorularını yanıtladı. Müezzinoğlu, sağlık kampüsü inşaat alanında, iş güvenliği tedbirlerinin alındığı, güvenli bir çalışma heyecanı gördüğünü ifade etti.

Müezzinoğlu, yıl sonuna kadar yaklaşık 24-25 bin yatak kapasiteli şehir hastaneleri ihale süreçlerinin tamamlanacağını bildirdi. 2018’de kamu-özel iş birliğiyle yaklaşık 46-47 bin yatak kapasiteli şehir hastanelerinin ülkeye kazandırılacağını söyleyen Bakan, sağlık turizminde Türkiye’nin bölgenin merkezi olacağını dile getirdi.

"KUŞ GRİBİNDE SAĞLIK BAKANLIĞINI İLGİLENDİREN BOYUT YOK"
 
En son İzmir'de karantina ve kanatlı itlafına neden olan kuş gribi ile soru üzerine Müezzinoğlu, "Ben o konuda her gün konuştum. Bugün artık konuşmayacağım. Onu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımıza sorun. Sağlık Bakanlığını ilgilendiren bir boyut şu anda yok" dedi.

"AİLE HEKİMLERİNİN GREVİNE KATILIM AZ OLACAK"

Müezzinoğlu, aile hekimlerinin üst üste 3 gün grev yapacağının belirtilmesi üzerine "Ben aile hekimlerimizin yüzde 80’inin bunun içinde olmadığını zaten biliyorum" diyen Müezzinoğlu şunları kaydetti:

"Birileri, bu millete hizmet etmekten kaçanlar, bu milletin geleceğiyle ilgili derdi olmayanlar istikrarı bozmak, toplumun huzurunu bozmak için böyle kararlar almaya çalışıyorlar. Göreceğiz, katılım yüzde 3’ü, 5’i geçmeyecektir. Onlar da ideolojik duruşlu. Mesleki değerler, vatandaşa olan sorumlulukları bizim sağlık camiamız hep önde tutmuştur. Hekimlerimiz asla bu milleti sıkıntıya sokacak hiçbir kararın içinde olmamıştır. 24 saat geceli gündüzlü hizmetin içinde oldular. Fedakarlık yaptılar. Özveri yaptılar ve hala devam ediyorlar. Biz bugün OECD ortalamasının yarısı kadar hekim sayımızla OECD ortalaması ülkelerin sağlık memnuniyetinden çok daha iyiyiz. Memnuniyeti onlarla yakaladık. Onlara hep şükran borcumuz var. Onlara teşekkür ediyoruz. Ama provokatif eylemleri organize edenlere zaten onlar prim vermediler. Gene de göreceğiz. Aile hekimlerimiz hastalarının yanında ve hizmetinde olacak."

GREVE KATILAN DOKTORA YAPTIRIM OLACAK MI?

Bir gazetecinin greve katılanlara yönelik bir yaptırım olup olmayacağını sorması üzerine Müezzinoğlu, "Hayır. Neticede görevi neyse o görevi yapmadığı zaman tabii ki yaptırım olacaktır" dedi.

Sayfa Yükleniyor...