Sağlık Bakanlığı 300 bin bisiklet dağıtacak

Sağlık Bakanlığı, bu yıl içinde çocuklar, gençler ve belediyeler başta olmak üzere 300 bin bisiklet dağıtacak. Amaç; fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırmak.

Haberler - Anadolu Ajansı 21.04.2016 - 16:54

Sağlık Bakanlığı 300 bin bisiklet dağıtacak

Çocuklar, gençler ve belediyeler başta olmak üzere 300 bin bisiklet dağıtack olan Bakanlığı, belediyelerin bisiklet yolu yapmasını teşvik etmeyi, çocuk ve gençlere fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırmayı amaçlıyor.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında 65 bin bisikletin dağıtımı için harekete geçildi. Halk Sağlığı Müdürlükleri Milli Eğitim Müdürlükleriyle işbirliği içinde 23-24 Nisan tarihlerinde, yerel düzeyde belirlenen çocuklara ve yatılı bölge okullarına bisiklet dağıtımı yapılacak.

2016 yılı için hedeflediği 300 bin bisikletin satın alımını tamamlayan Bakanlık, bisiklet üreticilerinin teslim takvimi doğrultusunda bisiklet dağıtımlarını sürdürecek.

"HAREKETSİZLİK EN ÖNEMLİ HALK SAĞLIĞI SORUNU"

Açıklamada, toplumda fiziksel aktivitenin teşviki için en iyi yöntemlerden birinin bisiklet kullanımı olduğu belirtilerek, bisikletin yaygınlaştığı ülkelerde bulaşıcı olmayan hastalıkların azaldığı ve beklenen yaşam süresinin uzadığına dikkat çekildi.

Bisikletin iyi bir fiziksel aktivite aracı olmanın yanı sıra çevrenin korunması, daha sağlıklı yaşam alanlarının oluşturulması yolunda da önemli avantajlar sağladığı ifade edilen açıklamada şunlara yer verildi:

"Birleşmiş Milletlerin eylem planına göre, ülkelerin 2025 yılına kadar obezite ve diyabetteki artış eğilimini durdurmaları, hareketsiz nüfus sıklığını en az yüzde 10 azaltmaları istendi. Hareketsiz yaşam, modern toplum için en önemli halk sağlığı problemi durumundadır. Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık yüzde 25'inin, diyabetin yüzde 27'sinin ve iskemik kalp hastalığının yüzde 30'unun ana nedeninin fiziksel hareketsizlik olduğu tahmin ediliyor."

"DİĞER RİSK FAKTÖRLERİYLE MÜCADELE SÜRÜYOR"

Açıklamada, 2010 yılında yapılan Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması sonuçlarına da yer verildi.

Bireylerin yüzde 71,9'unun düzenli fiziksel aktivite yapmadığı, vatandaşların üçte ikisinde kilo problemi olduğunun görüldüğü vurgulanarak, bu durumun çocukları da tehdit ettiğine dikkat çekildi.

Sağlık Bakanlığı7nın bulaşıcı olmayan hastalıkla mücadeleye, tütün kullanımıyla başlayarak önemli başarılar sağladığının da ifade edildiği açıklamada, diğer risk faktörleriyle mücadele için de çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Sayfa Yükleniyor...