Sağlık Bakanlığı: VİP aşı yok

Sağlık Bakanlığı bazı gazetelerde yer alan 'Milletvekillerine VİP Aşı' başlıklı haberlerin doğru olmadığını, H1N1 aşı uygulaması ve takviminin Pandemi Bilim Kurulu'nun verdiği kararlara göre planlanıp, uygulandığı açıkladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 28.10.2009 - 17:03

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bazı gazetelerde yer alan ''Devletin Zirvesine Öncelik'', ''İsteyene Spreyli Aşı Yapılacak'' ve ''Milletvekillerine VİP Aşı'' başlıklı haberlerin ''kamuoyunu yanıltıcı, yürütülen hassas süreci zedeleyici, sosyal ve toplumsal sorumluluktan uzak yaklaşımlarla yapılan ve doğru olmayan haberler'' olduğu belirtildi.


H1N1 aşılarının Türkiye'ye gelen ilk partisinden alınan numunelerin Hıfzıssıhha laboratuvarlarındaki ön ve son kontrolleri olumlu çıktığı kaydedilen açıklamada, aşı uygulaması hakkında şu bilgilere yer verildi:

''İlk aşı uygulamaları sağlık personelimiz ve hacı adaylarımıza yapılacak. Uygulamanın sağlık personelimize başlatılması hususunda gerekli bilgilendirme çalışmaları, hazırlıklar ve aşıların bütün sağlık merkezlerimize ulaştırılması çalışmaları hızla sürdürülmekte. Sağlık personelimizin aşı uygulaması 2 Kasım Pazartesi günü başlayacak.

Milletvekillerimize 'VİP aşı uygulaması'' veya ''devletin zirvesine öncelik' diye bir husus kesinlikle söz konusu değildir. 'İsteyene spreyli aşı uygulanacak' bilgisi de tamamen gerçek dışıdır. Türkiye'deki H1N1 aşı uygulaması ve takvimi tamamen Pandemi Bilim Kurulu'nun verdiği kararlara göre planlanmakta ve icra edilmektedir.

Bakanlığımız şu ana kadar olduğu gibi bundan sonra da süreçle ilgili bütün gelişmeleri acil, hızlı, açık ve şeffaf bir biçimde medyamızda paylaşmaya devam edecektir. Bakanlığımızca yapılacak açıklamalar dışında spekülatif bilgilere ve haberlere itibar edilmemesini bekliyoruz.''

Sayfa Yükleniyor...