Sağlık Bakanlığı'na devredilen hastaneler hizmete girdi

Resmi Gazete'de yayımlanan OHAL Kararnamesi kapsamında Hazineye devredilen Fatih Üniversitesi Sema Uygulama ve Araştırma Hastanesi, değişen ismi ve yeni kadrosuyla hizmete başladı. İzmir'de de Bornova Şifa Üniversitesi Hastanesi ve Şifa Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi hizmete girdi.

Anadolu Ajansı 28.07.2016 - 12:46

Sağlık Bakanlığına devredilen hastane hizmete girdi.jpg

Resmi Gazete'de yayımlanan Olağanüstü Hal (OHAL) Kararnamesi kapsamında Hazineye devredilen Fatih Üniversitesi Sema Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesinin ek hizmet binası olarak yeniden hizmete girdi.  

İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Lütfullah Orhan, milli iradeye kalkışma sonrasında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantılı olduğu düşünülen sağlık kuruluşlarına OHAL kapsamında el konulduğunu hatırlattı.

Orhan, bu çerçevede Fatih Üniversitesi Sema Uygulama ve Araştırma Hastanesinin de Sağlık Bakanlığınca devralındığını belirterek, sağlık kuruluşunun birlikleri bünyesinde hizmet vermeye başladığını söyledi.

Hastanenin 23 Temmuz'da yapılan el koyma işleminin ardından, büyük kısmı Kartal Dr. Lütfü Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesinden olmak üzere birliğe bağlı tüm birimlerdeki yoğun çalışma sonrasında haftanın ilk iş günü hizmete başladığını dile getiren Orhan, şöyle devam etti:

"Vatandaşlarımızdan hastaneden nasıl faydalanacaklarına ilişkin bize çok soru geliyor. Şu haberi vatandaşlarımıza müjdelemek isteriz. Hastanemizde, Sağlık Bakanlığının kadrosuyla daha önceki fonksiyonelliğinin üzerinde her zaman için erişebilir, sürdürülebilir, kaliteli bir sağlık hizmeti sunumuna başladık ve bunu da geliştirmeyi amaçlıyoruz. Şu anda 17 branşta hizmet vermeye başladık. Hastanemiz değerlendirmelerimiz çerçevesinde yoğun bakım, katater, uyku laboratuvarları ve kalp damar cerrahisiyle, donanımlı bir hastane olarak hizmet verecek. Biz bu hizmet kalitesini daha üst seviyeleri çıkarıp, çeşitliliği artırmayı hedefliyoruz."

"HASTANE SGK KAPSAMINDA HİZMET VERECEK"

Hastanenin Maltepe-Kartal ilçeleri sınırında, Dragos mevkisinde bulunduğunu hatırlatan Orhan, "Vatandaşlarımız hastaneden hizmet almak için hem Merkezi Hasta Randevu Sistemi üzerinden hem de 182 çağrı merkezini arayarak randevularını kolaylıkla alabilirler. Erişebilir, sürdürülebilir ve kaliteli, modern tıp hizmetini Sağlık Bakanlığının akademik kadrosuyla, herhangi bir ek ücret almadan, katılım payı almadan SGK güvencesi altında sağlıyoruz" dedi.

"DEVLET GÜVENCESİNDE DAHA KALİTELİ HİZMET VERİLİYOR"

Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesine (TEAH) devredilen Bornova Şifa Üniversitesi Hastanesi, TEAH Bornova Ek Hizmet Binası olarak hastalara hizmet veriyor.

TEAH Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Gökhan Akbulut, hastanede düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada, hastanede cerrahi, dahiliye, çocuk hastalıkları, fizik tedavi, jinekoloji-onkoloji ve genel kliniklere ait 6 servis ile erişkin, çocuk, yenidoğan yoğun bakım servisleri, koroner anjiyo, endoskopi, tıbbi onkoloji, genetik laboratuvarı, kronik diyaliz ünitesi, son teknoloji cihazlarla donatılmış görüntüleme, nükleer tıp ve laboratuvar birimlerinin bulunduğunu söyledi.

Devlet güvencesinde daha kaliteli ve konforlu sağlık hizmetinin verildiğini kaydeden Prof. Dr. Akbulut, merkezi randevu sisteminden randevu alanların beklemeksizin muayene edildiğini belirtti.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ OLDU

Şifa Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinin binası ise Sağlık Bakanlığı tarafından Bornova Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Ek Binası olarak hizmet vermeye başladı.

Bornova Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Hastane Yöneticisi Yardımcı Doç. Dr. Akın Coşkun da ek binada poliklinik muayenesi, diş dolgusu, diş çekimi ve tedavi işlemlerinin yanı sıra protez, periodontoloji ve çocuk diş hekimliği hizmetleri verildiğini kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...