Sağlık Bakanlığı'nın Hantavirüs açıklaması

Anadolu Ajansı 14.04.2009 - 15:33

Sağlık Bakanlığı'nın Hantavirüs açıklaması

5 vakanın takip ve tedavilerinin sürdüğü, 2 vakanın ise taburcu edildiği belirtilen açıklamada, Şubat 2009 sonunda Zonguldak'ta ve Bartın'da toplam iki kişinin ateş, bulantı, kusma ve devamında gelişen böbrek yetmezliği bulguları ile Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne başvuruda bulunduğu belirtildi.

Burada hastalardan alınan numunelerin Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi'ne gönderildiğini ve yapılan analizler sonunda ''hantavirüs'' tespit edildiği ifade edilen açıklamada, ''Bu güne kadar benzer hastalık tablosu olan toplam 16 şüpheli vaka tespit edildi ve bunlardan 8 vakanın Hantavirüs enfeksiyonu olduğu belirlendi. Bu vakalardan biri maalesef kaybedilmiştir. Halen 5 vakanın Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesinde takip ve tedavilerine devam edilmektedir. 2 vaka taburcu edilmiştir'' denildi.

TÜRKİYE'DE İLK

Açıklamada, Hantavirüs'ün, ilk defa 1950'li yılların başında Kore'de tespit edildiği,  bazı kemiricilerin virüsü taşıdığı ve etrafa bıraktıkları vücut çıkartılarının solunum yolu ile alınması üzerine insana bulaştığı belirtilerek, hastalığa ilişkin şu bilgilere yer verildi:

Dünyada yılda 200 bin vaka bildirimi yapılmaktadır. Komşularımızdan Rusya'nın güney bölgesi ve Balkanlarda uzun yıllardır görüldüğü bilinen hastalık ülkemizde gelişen tanı ve laboratuvar imkanları çerçevesinde ilk kez tespit edilmiştir. Ülkemizde görülen hastalık tipinin ölüme yol açma ihtimali diğer tipe göre oldukça düşüktür.

BİLİM KURULU OLUŞTURULDU

Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan uzman ekiplerin, bölgede hastalığın kaynağına ilişkin incelemelerde bulunduğu ve hastalığın bölgedeki yaygınlığını tespit etmek üzere çok sayıda kişiden numune toplandığı belirtilen açıklamada, konuyla  ilgili Bilim Kurulu oluşturulduğu ve araştırmaların bölgede devam ettiği bildirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...