Sağlık çalışanları Dr. Kamil Furtun cinayetini protesto etti

Sağlık çalışanları, Samsun'da uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Opr. Dr. Kamil Furtun için Türkiye genelinde sağlık hizmetlerine ara verdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 01.06.2015 - 12:37

Sağlık çalışanları Dr. Kamil Furtun cinayetini protesto etti

Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden Op. Dr. Kamil Furtun'un mesai arkadaşları 15 dakika iş bıraktı.

Doktorlar, hastane önünde, üzerinde Op. Dr. Kamil Furtun'un fotoğraf baskısının bulunduğu tişörtleri giyerek toplandı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Opr. Dr. Furtun'un mesai arkadaşları duygulu anlar yaşadı.

Furtun'un hastanede kullandığı oda ve odaya ulaşan koridor çiçeklerle süslendi.

Samsun İl Müdürü Yusuf Köksal, Türkiye'de güçlü yarınlara daha sağlıklı bir toplum temelinde ulaşılabilmesi adına hekiminden, hemşiresinden eczacısına, teknisyeninden memuruna kadar yaklaşık 700 bin kişilik bir ailenin mensubu olduklarını söyledi.

Malatya Devlet Hastanesinde poliklinikler önünde bir araya gelen sağlık çalışanları da Dr. Kamil Furtun'a yönelik silahlı saldırıyı kınadı. 

Malatya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Hilmi Ataseven, "Son günlerde manidar bir şekilde gündem oluşturan ve maalesef değerle meslektaşımız Opr. Dr. Kamil Furtun'un görevi başında vahşice katledilmesiyle farklı bir boyut kazanan saldırılardan 'Sağlık ve Şiddet' kelimelerinin sıkça yan yana anılıyor olmasından evlatlarınız olarak derin bir endişe ve üzüntü duymaktayız" dedi.

Mesleği icra ederken kin, nefret ve şiddetin diliyle karşılarına çıkanlara en büyük dersi ancak ve ancak hep birlikte verebileceklerini kaydeden Ataseven, insan hayatını hiçe sayacak kadar vahşileşen bu çirkin durumun sadece yasal düzenlemelerle sıfır noktasına getirilmesinin beklenemeyeceğini söyledi. Ataseven, "Şifa veren eller sizlerden kendilerini anlayan yürekler istiyor. Şiddeti ve vahşeti reva gören canavarlar kadar, yaşanan şiddet olayları üzerinden hesap yapıp, insani duyguları istismar edenlere karşı da tüm halkımızı ve sağlık çalışanlarımızı dikkatli olmaya çağırıyoruz" diye konuştu.

Kayseri'de de sağlık çalışanları aynı nedenle 15 dakika hizmet vermedi. Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İbrahim Özcan, Samsun'da yaşanan olayın kendilerini üzdüğünü belirterek, "Bizlere güvendiniz, büyüttünüz, okuttunuz, sağlığınızı emanet ettiniz. Her biriniz ailesinde sağlık çalışanı olarak hizmet edenler bulunmaktadır. Bizler de bu emanete en iyi şekilde sahip çıkabilmek, sizlerin güvenini ve emeğini boşa çıkarmamak adına gece gündüz demeden çalışıyor, ter döküyoruz" dedi.

Tokat Devlet Hastanesi bahçesinde toplanan sağlık çalışanları adına konuşan Tokat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Mehmet Erşan ise, insani duyguları istismar edenlere karşı tüm halkı ve sağlık çalışanlarını dikkatli olmaya çağırdı ve Dr. Furtun'a yapılan silahlı saldırıyı kınadıklarını söyledi.

İzmir Alsancak Nevvar-Salih İşgören Devlet Hastanesi Başhekimi Birol Durukan, Opr. Dr. Furtun'un görevi başında katledilmesinin hiçbir şeyle açıklanamayacağını belirterek, bu olayın çok anormal olduğunu söyledi.

İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Mete Güzelant, aldıkları karar gereği bugün iş bırakma eylemi yapacaklarını ve sağlık çalışanlarının zorunlu haller dışında görev yapmamalarını istedi.

Sağlıkçılar, Uşak, Aydın, Denizli, Manisa, Hatay gibi çok sayıda ilde eylem yaptı.

Sayfa Yükleniyor...