'Sağlık İçin Hareket Et'

Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın katılımıyla Erzurum'da, ''Sağlık İçin Hareket Et'' yürüyüşü düzenlendi.

10.05.2011 - 15:17

'Sağlık İçin Hareket Et'

Bakan Özak ve Akdağ, İl Sağlık Müdürlüğü’nün organize ettiği, Cumhuriyet Caddesi Havuzbaşı'ndan başlayan ve Çifte Minareli Medrese'nin önünde son bulan yürüyüşe katıldı.

Bakan Akdağ, yürüyüşün ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, 1998'den itibaren obezite oranının arttığını, yüzde 22'lerden yüzde 32'lere kadar çıktığını söyledi. Erzurum'un, şişmanlığın en az arttığı iller arasına yer aldığını ancak bu ilde de bir artış söz konusu olduğunu belirten Akdağ, ''Erzurumlular ve Türkiye için tedbirler almaya devem edeceğiz'' dedi.

Akdağ, bir gazetecinin, ''Erzurum'un şişmanlığın en az arttığı iller arasında yer almasını neye bağlıyorsunuz?'' sorusu üzerine, ''Demek ki yine nispeten beslenmelerine dikkat etmişler, çok fazla kaçırmamışlar. Bizim kültürümüzde şöyle bir şey var; acıkmadan sofraya oturmayacaksın, doymadan kalkacaksın. Hareket etme konusunda daha iyiler'' diye konuştu.

AKDAĞ: OBEZİTE SAĞLIĞI DERİNDEN ETKİLİYOR
Şişmanlığın, insan sağlığını etkilemesi açısından çok önemli bir mesele olduğunu vurgulayan Bakan Akdağ, şunları kaydetti: ''Şişmanlık ya da obeziteyi, sadece vücudumuzun şekil değişikliği olarak görmemek lazım. Sağlımızı çok derinden etkiliyor. Kalp hastalıkları, felçler, insanı tık nefes yapan, nefessiz bırakan akciğer hastalıklarının bir kısmı, şeker hastalığı, kanserlerin önemli bir kısmının şişmanlıkla yakından alakası var. Tansiyon yüksekliği, kemik erimesi, eklemlerimizde, kaslarımızda zayıflama, bütün bunlar şişmanlıkla alakalı, bir de hareketsizlikle alakalıdır. Eğer sağlıklı olmak istiyorsak az yiyeceğiz, ölçülü yiyeceğiz, doymadan sofradan kalkacağız, acıkmadan oturmayacağız, yürüyeceğiz, hareket edeceğiz. Önümüzdeki yıllarda, hemen önümüzdeki aylardan başlayarak bu tür aktiviteleri hızlandıracağız.''


Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak da spor ve sağlığın birbiriyle ilişkili çok önemli olgular olduğunu ifade ederek, spor ve doğru beslenmenin sağlıklı yaşam açısından önemine dikkati çekti. Obezite probleminin sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın sorunu olduğunu dile getiren Bakan Özak, şöyle konuştu:

ÖZAK: AZ VE DİKKATLİ YEMEK LAZIM
''Önemli sosyal problem. 21. yüzyılın bir sorunu, obeziteyle ilgili ülkemizin de önemli sorunu var. Spor yaptığınız zaman hastaneye daha az gidiyorsunuz, ruhsal ve fiziksel iyileşmeler oluyor, daha verimli oluyorsunuz, daha çalışkan, üretken oluyorsunuz, daha güler yüzlü oluyorsunuz, daha az hasta oluyorsunuz. Bu bakımdan bütün bu iş sporla da olmuyor. Biraz da yemek işini ayarlamak lazım. Az ve dikkatli yemek lazım. O bakımdan bu etkinliği çok önemsiyoruz. Hem ruhsal ve fiziksel bir rahatsızlığın ortaya çıkması, obeziteyi doğuruyor. Zihinsel bir değişim lazım. Özellikle yavrularımız, ayakta beslenme ile yanlış beslenme alışkanlığına giriyorlar ve az da spor yaptıkları zaman bu defa problem başlıyor. Bu yüzden okullarda ilköğretimden başlayarak bütün yavrularımıza spor salonları yapmamız gerekiyor.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...