‘Sağlık okur-yazarlığı’ için çalışıyorlar

Pfizer Türkiye ve Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın sağlık okur-yazarlığını artırmayı hedefleyen “Gençlere Sağlık” projesiyle 23 bin kişinin temel sağlık bilgisine ulaşması sağlandı.

Haberler 26.12.2011 - 09:43

‘Sağlık okur-yazarlığı’ için çalışıyorlar

Pfizer Türkiye’nin 6 yıldır devam eden ‘Gençlere ’ projesinin İstanbul’da düzenlenen son eğitimi Toplum Gönüllüleri Vakfı Pembe Ev Gençlik Merkezi’nde yapıldı. Gençlere Sağlık projesiyle sağlık konusunda bilgili ve çevresini eğiten gençler yetiştirmek hedefleniyor.

Proje kapsamında, halk sağlığı ve aile hekimliği alanında uzman doktorlar tarafından hazırlanan ve uygulanan eğitmen eğitimleri ile gençlere gerekli bilgi ve beceriler kazandırılıyor. “Akran eğitimi” modelini temel alan projede temel sağlık konularının yanı sıra iletişim, sunum teknikleri ve diğer eğitim becerilerini de içeren eğitimlere katılan gençler, öğrendikleri bilgileri 2-4 kişilik gruplar halinde uygulamalı, katılımı teşvik eden ve eğlenceli yöntemler kullanarak başka gençlere aktarıyor.

Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın gönüllü eğitmenleri ile gençlerden oluşan 15 kişilik bir grubun biraraya geldiği İstanbul eğitimiyle, 2011 yılı itibariyle çevrelerinde birer sağlık gönüllüsü olarak konumlanan gençlerin sayısı 2300’ü aştı. Gençlerin edindikleri bilgileri çevrelerine aktarmalarını temel alan proje, bu gençler vasıtasıyla 23 bin kişinin temel sağlık bilgilerine ulaşmasını sağladı. Eğitimli, bilinçli ve her konuda çevresine örnek olabilen gençler yetiştiren toplumların gelecekte söz sahibi olacağı düşüncesinden yola çıkarak geliştirilen proje kapsamında, 12-16 yaş ve 17-25 yaş arasındaki gençler hedeflendi.

AMAÇ; SAĞLIK BİLİNCİNİ ARTIRMAK
Gençlerde sağlık okuryazarlığını artırmaya yönelik proje, Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın gönüllü eğitmenleri tarafından uygulanan sağlık, hijyen, beslenme, bağımlılık, kazalardan korunma, ilaç kullanımı, sağlık hakkı gibi pek çok konu hakkında bilgileri içeriyor. İstanbul’dan Van’a, Edirne’den Mardin’e, Samsun’dan Muğla’ya kadar Türkiye’nin dört bir yanına uzanan proje kapsamında, temel sağlık bilgilerini hayatına uygulayan ve çevresiyle bunları paylaşabilen gençler yetiştirmek hedefleniyor.

Sayfa Yükleniyor...