Eskişehir’de bir hastanede görevli sağlık çalışanlarına hakaretler savurup, bıçakla tehdit eden şahsa, yargıdan hapis ve para cezası geldi. Zaman'ın haberine göre, 4. Sulh Ceza Mahkemesi, psikiyatri servisine girmek istediği için kendisini uyaran 2 hemşire, 2 temizlik görevlisi ve bir güvenlik görevlisine, “Ben Odunpazarı çocuğuyum, hepinizi doğrarım...” diyen Rüstem Demirtaş’ı ‘tehdit, hakaret’ suçundan 33 ay hapis cezasına çarptırdı. Ayrıca mahkeme, sanığa 2 temizlik görevlisini servis dışına çıkarmak isterken yaraladığı gerekçesiyle ‘basit yaralama’ suçundan 2 bin 400 lira para cezası verdi. Cezalarda herhangi bir indirim ve ertelemeye gidilmedi.

Alınan bilgilere göre 24 yaşındaki Rüstem Demirtaş, daha önce tedavi gördüğü Eskişehir Devlet Hastanesi psikiyatri servisine giderek, burada yatan eşini ziyaret etmek istedi. Erkek hemşire M.K., servis kapısında karşılaştığı Demirtaş’a, kurallar gereği daha önce tedavi gören hastaların servise girmesinin yasak olduğunu anlatıp izin vermedi. Bu uyarı üzerine Demirtaş, “Kimse bana karışamaz, ben eşimi göreceğim l..” diyerek karşılık verdi. M.K. da çağırdığı temizlik görevlileri E.B. ve M.Ö. ile birlikte uyarıyı dikkate almayan hasta yakınını kolundan tutarak servis dışına çıkardı. Bu esnada olay yerine çağrılan Psikiyatri Servisi Baş Hemşiresi Ş.H. yaşananlarla ilgili her iki taraftan bilgi almak istedi, ancak Rüstem Demirtaş küfür ve hakarette bulununca olay yerine hastanenin güvenlik görevlisi M.Ç. çağrıldı. Şahsın üzerindeki bıçak, erkek hemşire M.K. tarafından alınarak güvenlik görevlisine teslim edildi. Daha da gerginleşen Demirtaş, 2 hemşire, 2 temizlik ve bir güvenlik görevlisine “Ben Odunpazarı çocuğuyum hepinizi doğrarım, bu bıçağı bir tarafınıza s...” ifadelerini kullandı. Ayrıca kendisini etkisiz hale getiren erkek hemşire ve temizlik görevlisine tekme attı.

Sağlık çalışanlarının şikâyeti üzerine Rüstem Demirtaş hakkında, ‘hakaret, tehdit ve basit yaralama’ suçundan dava açıldı. Sanık 4. Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki yargılamada hakkındaki iddiaları kabul etmedi. Dosyayı inceleyen mahkeme heyeti sanığı suçlu buldu. Demirtaş, hastane görevlilerine hakaret ve tehdit suçundan toplamda 33 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca mahkeme, iki görevliye tekme atan sanığa ‘basit yaralama’ suçundan 2 bin 400 lira para cezası verdi. Cezalarda herhangi bir indirim ve erteleme uygulanmadı. Kararda, “Sanığın, gözlemlenen kişilik özellikleri ve duruşmadaki tutum, davranışları göz önünde bulundurularak yeniden suç işlemeyeceği konusunda kanaate varılmadığından, sanık hakkında erteleme ve indirim hükümlerinin uygulanmasına yer olmadığına hükmedilmiştir” denildi.