Ellerinde, ''Yabancı doktor ve hemşireye hayır'', ''Kamu hastane birliğine hayır'' dövizleri bulunan sendika üyeleri, Sağlık Bakanlığı önünde toplanarak Bakanlığın teşkilat yapısını değiştirecek KHK'de yer alacağı belirtilen düzenlemeleri protesto eden sloganlar attı.

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Türkiye'nin 6 aydır Kanun Hükmünde Kararnamelerle yönetildiğini ileri sürerek, Sağlık Bakanlığı'nın teşkilat yapısını ilgilendiren düzenlemenin sosyal tarafların da görüşleri alınarak TBMM'de tartışılması gerektiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı'nın teşkilat yapısını değiştirecek KHK'da, Türkiye'de yabancı doktor ve sağlık çalışanı çalıştırılmasının öngörüldüğünü belirten Kahveci, ''Sağlık bakanlığı teşkilat yapısında yapılacak değişikliğe eklenen hükümlerle Türkiye'de yabancı doktor ve hemşirenin çalışmasına imkan tanınarak yeni bir sürece girilmiş olacaktır. Bu süreç sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde önemli sıkıntıya yol açacak, kamuda yabancı furyasının başlangıcı olacaktır'' diye konuştu.

Ülkelerinde kariyer sahibi, nitelikli doktorların Türkiye'yi tercih etmeyeceğini savunan Kahveci, şu görüşleri dile getirdi: ''Bize ancak Asya ülkeleri ve Doğu Avrupa'dan ucuz iş gücü olarak doktorlar hemşireler gelir. Ülkesinde ayda 200 dolar maaş alanlar Türkiye'yi tercih ederler. Mesleki deneyimleri bizim doktorlarımızla, hemşirelerimizle kıyaslanamayacak bu kişilerin verdiği kalitesiz hizmetin faturası da vatandaşa çıkar, ucuz iş gücünün bir diğer faturası da bugün bile hak ettikleri ölçülerde ücret alamayan çalışanlarımıza çıkartılır. Ucuz iş gücü alternatif olarak sunularak Türk sağlık çalışanları daha kötü şartlara zorlanacaklardır.''

'TÜRKİYE KENDİ İNSAN KAYNAKLARINI KULLANSIN'
Türkiye'de doktor ve hemşire açığının herkesin kabul ettiği bir gerçek olduğunu belirten Kahveci, bu açığı kapatmanın tek doğru yolunun Türkiye'nin kendi insan kaynaklarını kullanması olduğunu kaydetti.

Söz konusu taslakta yapılacak başka düzenlemelerle ilgili de endişeleri olduğunu ifade eden Kahveci, ''Taslaktaki yer alan bir diğer düzenleme olan Kamu Hastane Birliklerinin hayata geçirilmesi ile de devlet hastanelerinin önce özerkleşmesi sonra özelleştirilmesi süreci başlatılmış olacak, kurumlarımız yönetim kurullarının insafına terk edilmiş olacaktır. Bu düzenlemelerinde taslakta yer almaması gereklidir'' dedi.

Kahveci'nin konuşmasının ardından bir grup sendika üyesi üzerlerindeki beyaz önlükleri sağlık Bakanlığı'nın önüne bıraktı. Söz konusu grubun üzerlerine Atatürk'ün ''Beni Türk hekimlerine emanet ediniz'' sözünün yer aldığı tişörtler giydikleri gözlendi.

Türk Sağlık-Sen'in eylemine Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da katıldı.