Sağlıklı bronzlaşma yoktur! (Kanser Savaşçıları Derneği'nden uyarı)

Dünyada saatte bir kişi deri kanserlerinin en tehlikeli türü olan melanom nedeniyle hayatını kaybediyor. Melanomun en önemli sebebi ise bilinçsizce güneş ışınların maruz kalmak. Yani melanom başta olmak üzere tüm cilt kanserlerinden korunmanın birinci yolu 10.00-16.00 saatleri arasında güneşe çıkmamak.

Haberler - ntv.com.tr 19.08.2016 - 13:48 | Son Güncelleme : 19.08.2016 - 14:01

Sağlıklı bronzlaşma yoktur! (Kanser Savaşçıları Derneği'nden uyarı)

Cilt kanseri, en sık görülen kanser türleri arasında yer alıyor. Hastalığın en önemli nedeni olarak gösterilen güneş ışınları özellikle açık tenlilerde çok tehlikeli oluyor.

Kanser Savaşçıları Derneği, pek çok insanın deniz ve havuz kenarlarında güneşlendiği yaz günlerinde, bu konuya dikkat çekmek ve güneşin kanseri tetikleyici etkileriyle ilgili toplumu uyarmak için ‘kendini yakma’ sloganıyla sosyal medyada bir farkındalık kampanyası başlattı.

Bristol-Myers Squibb (BMS) Türkiye’nin desteği ile hazırlanan viral video ile güneşten korunmaya ve bu önemli kanser türüne dikkat çekmek amaçlanıyor.

SIK RÖNTGEN FİLMİ ÇEKTİRMEK DE RİSKİ ARTIRIYOR

Bilinçli güneşlenen ve vücudundaki benleri düzenli kontrol ettirenlerin bu kanserden korunma ve erken tanı şansını yakaladığına vurgu yapan derneğin, kampanya için hazırladığı videoda da güneşin zararlı ışınlarına maruz kalan birinin hastanede biten öyküsü çarpıcı bir dille aktarılıyor.

Kanser Savaşçıları Derneği’ne destek veren dermatologlar, sağlıklı bronzlaşma olmadığına, bronz bir tene sahip olmak isteyenlerin çoğunlukla tercih ettiği güneşlenme saatlerinin, melanom açısından büyük tehlike arz ettiğine dikkat çekiyor.

Tüm deri kanserleri ve özellikle melanoma için güneş yanıkları dışında, tekrarlayan röntgen, arsenik ile katrana maruz kalmak ve ailesinde deri kanseri öyküsünün olması da diğer riskler arasında.

BEN MUAYENESI HAYAT KURTARIYOR

Erken tanı, tüm kanser türlerinde olduğu gibi melanomda da sağ kalım süresini uzatıyor. Çeşitli çalışmalar, düzenli deri muayenesi yapılan olgularda kanseri, erken evredeyken yakalama şansının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

ABD Dermatoloji Akademisi, melanom gelişimi için yüksek risk taşıyan kişilerin düzenli olarak dermatologlar tarafından muayene edilmesini öneriyor. Genel popülasyonla karşılaştırıldığında bir veya daha fazla risk faktörü olan kişiler (kızıl veya sarı saç, çillenme, 20 yaştan önce üç veya daha fazla şiddetli güneş yanığı öyküsü, uzun süre açık havada çalışma) melanom gelişimi açısından hiç risk faktörü bulunmayanlara göre 3.5 kat daha fazla risk altında.

Üç veya daha fazla risk faktörü olanlarda ise bu oran 20 kata kadar yükseliyor. Tarama sırasında bir bende değişme, kişisel melanom öyküsü, orta yaş ve üzerinde olma, diğer risk faktörleri arasında gösteriliyor.

Sayfa Yükleniyor...