Başkaptan, bisikletinin pedalına, Sultanahmet'te bulunan ve Romalılarca dünyanın merkezi olarak kabul edilen ''Million Taşı'' önünde bastı. Sağlıklı yaşam ve sağlıklı çevre için gerçekleştirilen bisiklet turunun başlaması dolayısıyla düzenlenen törende konuşan, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Muharrem Balcı, Başkaptan'ın herhangi bir bağımlılığının olmaması dolayısıyla Yeşilaycı olduğunu söyledi.

Balcı, Başkaptan'ın, çocukların bağımlı olmasını önlemek, sağlıklı nesil ve çevrelerin oluşmasına katkıda bulunmak amacıyla tura çıkacağını kaydetti. Balcı, 81 ili kapsayan turun ilk etabını oluşturan 34 ilde, vali, kaymakam veya kamu kurumu temsilcileriyle görüşecek olan Başkaptan'ın, bu sırada, hem turu anlatacağını hem de çevre bilincini oluşturmaya çalışacağını söyledi.

Yeşilay şube ve temsilcilerinin Başkaptan'a gittiği illerde yardımcı olacağını kaydeden Muharrem Balcı, Cemiyet olarak, bu turla ilgili masrafları karşılayacaklarını ve bu şekilde, faydalı bilinç oluşturacak sporculara destek olabileceklerini kaydetti. Başkaptan'ın, 6 ay sonra bisiklet turunun ikinci etabına çıkacağını ve bu turun da 47 ili kapsayacağını ifade eden Balcı, turun, dünyanın merkezi olarak kabul edilen ''Million Taşı''ndan başlamasının da anlamlı olduğunu aktardı.

YOLA MAYA ÇALDI
Başkaptan da 80 gün sürecek ilk turda, kamu kurumu temsilcileriyle görüşüp çevre duyarlılığı konusunda kamuoyu oluşturacağını belirterek, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Ardahan, Kars güzergâhını kullanacağını, Kars'tan dönüşe geçerek, Iğdır, Ağrı, Erzurum, Bayburt, Gümüşhane, Erzincan, Sivas, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı'dan geçeceğini ve Ankara'da Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Anıtkabir'ini ziyaret edeceğini, daha sonra Eskişehir, Bilecik, Bursa, Yalova'dan Yenikapı'ya ulaşacağını ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile görüşeceğini söyledi.

Her ilde 2 gün konaklayacağını ifade eden Başkaptan, ortalama 5 bin kilometrelik yolu bisiklet ile gideceğini kaydetti. Konuşmaların ardından, ''Denizli'nin Nasrettin Hocası'' olarak bilinen Hamdi Cemil Yılmaz, tur, gölde değil, uzun yollarda geçeceği için yola maya çaldı ve Sultanahmet'ten yola çıktı.