Bayındır Hastanesi Kavaklıdere Sağlıklı Zayıflama Merkezi Dr. Mücahit Altuntaş, sağlıklı zayıflama sürecini anlatıyor.

Yaşam kültürümüzün sonucu ortada. Ne yazık ki hep tüketim üzerine … Hayatımız sürekli yetişmeye çalıştığımız olgularla dolu. Gıdalar içinde aynı şeyleri söyleyebiliriz. Sürekli bir sunum var. Modern yaşam tarzımız bir taraftan ilgilenmemiz gereken bir sürü olguyu hayatımıza sokarken bir yandan bizi digital hale getirdi. Herşeyi bir tuşla halletmek istiyoruz. Damar sertliği, hipertansiyon, obesite, kalp ve damar hastalıkları, şeker hastalıkları, kısırlık, uyku bozuklukları, psikolojik bozukluklar, safra kesesi hastalıkları son 30-40 yılda tüm dünyada salgın gibi yayılmakta…

ŞİŞMAN, AŞIRI KİLOLU, OBEZ

Peki şişman olup olmadığınızı nasıl anlayacaksınız. Pratik olarak hesaplamak gerekirse; kilonuz boyunuzun küsüratını geçiyorsa riskler sizi bekliyor demektir. Örneğin; boyu 175 cm olan birisinin kilosu 75 kilogramı geçiyor ise; vücuduna fazla kalori alıyor ve az kalori harcıyor demektir.

İşte o zaman adım adım bazı hastalıklara yakalanma riski gündeme geliyor. Hatta normal kilolulara göre hastalıklara yakalanma riski ortalama 0,5 kattan 7 kata kadar artabiliyor.

FAZLA KİLOYU CİDDİYE ALMAK GEREKİYOR

Herşey beyinde bitiyor. Az yemek ve bazı durumlarda hiç yememek kararını vermeniz gerek. Yediklerim az olacak ve tadına bakacak kadar yiyeceğim derseniz, fazla yemek yemeği vücudunuza verilecek zarar olarak görürseniz işiniz artık çok kolaydır.

BÜTÜN BUNLARI BİLİYORUM AMA YAPAMIYORUM DİYORSANIZ, BU KONUDA DESTEĞE İHTİYACINIZ VARSA DOĞRU YERDESİNİZ…

Bayındır Hastanesi Kavaklıdere Sağlıklı Zayıflama Merkezi bu konularda size destek olmak için hizmetinizde… Dahiliye Uzmanı, Beslenme ve Diet Uzmanı ve Uzman Psikoloğumuzun desteği ile hizmet verecek olan merkezin temel amacı katılımcıları hatta yakınlarını öncelikle bilinçlendirmek. Ama bilgilendirmek elbetteki yetmiyor, bilgileri tutum değişiklikleri ile pekiştirmek ve kalıcı hale getirmek gerekiyor.

Sağlıklı Zayıflama Merkezi’ni diğer zayıflama programlarından farklı kılan en önemli özellik büroda yapılan görüşmelerle sınırlanmaması. Bireysel zayıflama programlarının aksine 10-15 kişilik gruplar halinde yoğun sosyal aktiviteleri barındıran bir program…Zayıflama programı 5 ay gibi uzun süreye yayılıyor. Eğer gerekli görülür ise ek programla 10 aya uzatabiliyor.

PROGRAM BAŞLADIĞINDA

Tansiyon ve vücut ölçümleri sonrası mevcut metabolik durumunu gösteren detaylı kan tetkikleri ve EKG tetkiki yapılıyor, riskli durumlar tespit ediliyor. Program süresince yeni tesbit edilen tansiyon, diabet veya prediabet varsa gerekli tedavi ve takiplerde yapılıyor.

Büro görüşmelerinin dışında yapılan aktivasyonlar programın en önemli kısmını oluşturuyor. Ankara’nın parklarında yapılacak doğa yürüyüşleri, termal gezileri, gıdaların yağ/kalori oranları konusunda pratiğimizi artırmak için market alışverişleri, dışarıda yenecek yemekler ve açık büfe deneyimleri bunlardan sadece bir kaçı…

8.hafta sonunda diet programı ve yapılan egzersizler sonrası tetkikler tekrarlanarak başlangıca göre kıyaslama yapılacak. Beslenme ve diet uzmanımız beslenme konusunda bilgilendirirken her ay vücut, yağ, kas ve su oranlarını ile göbek-kalça çevresi ve kilo takibini yapacak, Uzman psikoloğumuz yeme konusunda karşımıza çıkan psikolojik faktörleri belirleyecek ,yeme davranışını yönetebilme ve stresle başa çıkma konularında yardımcı olacak. 5 ay içinde sağlıklı beslenme, yeme davranışı ve egzersiz gibi birçok konuda bilgilenmeniz sağlanacak. Rutin ölçümleriniz tetkik sonuçlarınız ve diğer kayıtlarımız bilgisayar ortamında tutulacaktır.

Görüşme sıklığı ilk ay her hafta, sonrasında ayda bir olmak üzere toplam 9 kez olarak planlandı. Ayrıca arada ihtiyaç duymanız halinde mail veya telefonla doktorunuza, diet uzmanınıza veya psikoloğunuza ulaşma imkanınız olacak.

Eğer; 17-50 yaş arasındaysanız ve vücut kitle indeksiniz(VKİ- kilogram cinsinden vücut ağırlığı / boyun metre cinsinden karesi) 25-40 ise, yeme alışkanlıklarınızı keşfetmek, hayattan daha fazla keyif almak istiyorsanız ve herşeyden önemlisi artık fazla kilolarınızla yaşamak istemiyorsanız neden programın bir üyesi de siz olmayasınız?

Sorularınız için: ntvmsnbc@bayindirhastanesi.com.tr

www.bayindirhastanesi.com.tr