Sağlıkta ‘el tarama sistemi’

Sosyal Güvenlik Kurumu, 50 milyondan fazla sigortalı için yeni bir uygulama başlatıyor. Artık tüm sigortalılar, hastanelerde avuç içinden tanınacak.

Haberler - NTV Haber 18.10.2011 - 17:03

Sağlıkta ‘el tarama sistemi’

Sistemin ismi, "avuç içi damar izi tarama..."

Gelecek yıldan itibaren hastalar avuç içi taramasıyla kimlik bilgilerini doğrulamadan Sosyal Güvenlik Kurumu hastanelerinde işlem yapamayacak.

SGK Genel Sigortası Genel Müdürü Prof. Dr. Rıza Murat Karaşen sistemi, “Bu, bir kimlik doğrulama sistemi. Her insanın avuç içindeki damar haritası farklı olduğundan yola çıkarak kimlik doğrulamak için geliştirildi. Ancak bu haritanın bir yere kaydedilmesi değil, rakamsal kodlanmasının bizim kurumumuzdaki veritabanına aktarılması şeklinde bir sistem” diye tanımladı.

Sistem için pilot uygulama Ankara'da başladı. Henüz 13 bin kişi kayıtlı ancak, 2012 başından itibaren 50 milyona yakın sigortalının sisteme kaydolması hedefleniyor.

Amaç, suistimalleri engellemek... Uygulama yaygınlaşınca başka bir sigortalının üstünden muayene olup ilaç almanın önüne geçileceğini belirten Prof. Dr. Rıza Murat Karaşen, uygulamanın gereksiz sağlık harcamalarını azaltacağını söyledi.

Sistem, önce özel hastanelerle üniversite hastanelerinde uygulamaya konulacak, daha sonra eczanelerde de kullanılacak. Çocuklar ve acil hastalar ise uygulamadan muaf olacak.

Sayfa Yükleniyor...