Sağlık Bakanlığı,hastalara ilişkin verilerin kayıt altına alınacağı "sağlık-net" sistemi hazırlıyor. Amaç, hastaların geçmişte geçirdiği hastalıklar dahil tüm sağlık sorunlarını merkezi olarak takip etmek.

Ancak veri toplama sistemi, "fişleme" iddialarını da beraberinde getirdi. Türk Tabipleri Birliği uygulamanın, "özel hayatın gizliliğine müdahale" anlamına geldiğini savunuyor.

Bakanlık ise iddiaları kabul etmiyor. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, “Bu tür verilerin rastgele toplanması söz konusu değil. Tabii ki veriyi toplayıp işleyecekler de yetkilendirmiş kişiler olmak durumunda. Bu veriler ortaya ifşa olursa bu da bir suçtur” dedi.

Bakanlık, özel ve kamu sağlık kurumlarının ortak kullanılacağı sistemle ilgili yönetmeliği kısa bir süre içinde yayınlayacak.

Kişinin sağlık durumunun başkalarını veya toplum sağlığını tehdit etmesi halinde bilgi, diğer kurumlarla paylaşılabilecek.

İçki ve sigara içip içmediğine dair kişisel bilgiler, yanıtlanmak zorunda değil. Ancak yanıtlanırsa, sisteme kaydedilecek. Hastalar, veri tabanına girilen bilgileri isteyebilecek. Kayıtların düzeltilmesi, dondurulması ve silinmesi istenebilecek.