“Sağlıkta istihdam ve dağılım sorunu var''

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Feride Aksu Tanık, Türkiye'de hekimler ve sağlık emek gücünün istihdamı ve dağılımı konusunda sorun yaşandığını söyledi.

26.10.2010 - 17:08

“Sağlıkta istihdam ve dağılım sorunu var''

TTB Genel Merkezinde düzenlenen basın toplantısında 169 ülke arasında yapılan ''sağlık düzeyi çalışmasının'' sonuçlarına ilişkin bilgi verildi.

TTB Genel Sekreteri Tanık, çalışmada ortalama yaşam süresi, bebek, çocuk, anne ölümleri, ölüm nedenlerinin hastalıklara göre dağılımı, hastalıklara göre yaşam yılı kayıtları gibi verilerin dikkate alındığını belirtti.

Çalışmada en yüksek puanı İsviçre'nin aldığını, Türkiye'nin ise eksi 11,98 puanla 87. sırada bulunduğunu anlatan Tanık, gelir dağılımındaki eşitsizliğin sağlık düzeyinin en önemli belirleyicisi olduğuna dikkati çekti.

HEKİM GÜCÜNÜN COĞRAFİ DAĞILIMI KÖTÜ
Gelir dağılımındaki eşitsizlik giderilmeden sağlık düzeyinin yükseltilmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Tanık, ''Türkiye'de hekimler ve sağlık emek gücü açısından sorun sayı değil, istihdam ve dağılımdır'' dedi.

Çalışmaya göre, Türkiye'de 113 bin civarında hekim bulunması gerektiğini, ülkedeki mevcut hekim sayısının da buna çok yakın olduğunu ifade eden Tanık, ancak gerek hekim gerek sağlık insan gücünün coğrafi dağılımının kötü olduğunu söyledi.

Tanık, çalışma sonuçlarına göre sağlık düzeyinin artırılması için önerilerini dile getirirken, eğitim ve sosyal güvenlik gibi alanlara yatırım yapılması, yeni tıp fakültesi açılmaması ve kontenjanların artırılmaması, ücretlerin artırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

TTB Genel Başkanı Eriş Bilaloğlu da yeni tıp fakültesi açılmasını eleştirerek, ''Dünyada bu kadar hızlı tıp fakültesi açan ve eğitim seviyesini artıran ülke sayısı azdır'' dedi.

Bilaloğlu, sağlık insan gücü ve hekim sayısının yetersizliği ile ilgili açıklamaları da eleştirerek, ''Bu konuda sayı çerçevesinde bir tartışma yürütmek yarar sağlamaz'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...