Doktor-hasta iletişimi mobile taşınıyor. Akıllı cihazlar sayesinde hastanın sağlık durumu hasta yerinden kalkmadan doktora iletiliyor.

İstanbul’da bu yıl ikincisi düzenlenen Dijital Sağlık Zirvesi’nde konuşan GSÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Elgiz Yılmaz, “Görüyoruz ki mobil sağlık yatırımları nüfusumuz yaşlandığı için daha çok kronik hastalık yönetiminde ve evde bakımda yoğunlaşacak. Akıllı cihazlar; hastanın yerinden kalkmadan, yanında bir refakatçisi olmadan, küçük aparatlarla, çiplerle, uygulamalarla, aplikasyonlarla doktoruyla anlık uzaktan haberleşebilmesini, yönetebilmesini, yani sağlık durumunun takibini sağlayacak” ifadesini kullandı.

Mobil sağlık, çoğunlukla tansiyon ve diyabet gibi kronik hastalıkları olanlara uygulanacak.

Mobil sağlıkla beraber daha kolay ve daha kaliteli bir tedaviye erişim sağlanabileceğini belirten Doktor Kıvılcım Kayabalı da “Kronik hastalıkların artmasıyla birlikte evde bakım, uzaktan bakım, teletıp ve mobil aplikasyonlar çok önem kazanacak. Bu açıdan mobil sağlık çok önemli” diye konuştu.

Cihazların tanıtıldığı Dijital Sağlık Zirvesi’ne katılanlardan Elektronik Mühendisi Cumali Öğretmen ise ölçülen değerlerin aile hekimine ve doktorlara ulaştırıldığını vurgulayarak, “Bunu mobil aplikasyonlarla yapıyoruz. Bu cihazları evde, arabada, yazlıkta, kısaca her yerde kullanabilirsiniz” dedi.