‘Sahur günün ilk öğünü ve önemli’

Ourç tutanlar için sahurun günün ilk öğünü olduğunu belirten Diyetisyen Aysu Aydın, bu nedenle sahurda besin değeri yüksek gıdaların tercih edilmesini öneriyor.

03.07.2014 - 11:34

‘Sahur günün ilk öğünü ve önemli’

Oruç tutanların vücut dirençlerinin düşmemesi ve sağlığın bozulmaması için sağlıklı beslenmeye özen göstermeleri gerektiğini söyleyen Memorial Hizmet Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Aysu Aydın, özellikle sahurda besin değeri yüksek gıdaların tüketilmesini öneriyor.

Ramazan ayında sahurun günün ilk öğünü olduğunu vurgulayan Aydın, “Bu nedenle önemi yüksektir. Gece yatmadan önce yemek yemek veya gece kalkıp sadece su içip yatmak sakıncalıdır. Çünkü bu tip beslenme, yaklaşık 15 saat olan açlığı, ortalama 18–20 saate çıkarmaktadır. Bu durumda kas yıkımı olarak, metabolizma yavaşlamaktadır. Belirtilerde ise; günlük hareketlerde yavaşlama, uyku isteği, baş ağrısı, halsizlik görülmektedir” diyor.

KAN ŞEKERİNİ HIZLA YÜKSELTEN DEĞİL, POSALI BESİNLER
Vücudun temel gereksinmelerinden birisinin de sıvı alımı olduğuna vurgu yapan Aydın, oruç tutanların beslenmede dikkat etmesi gereken diğer noktalar hakkında şunları söylüyor: “Oruç tutan kişilerde günlük sıvı ihtiyacı gün içinde tüketilemediği için karşılanamaz. Susuz vücut; yorgunluk, kas krampları, deride kuruma, sindirim sisteminde zorluk, sersemlik ve sıcaklık hissine neden olmaktadır. Bunun için muhakkak sahurda yatmadan önce, uyanınca, iftar öncesi, iftar sonrası yatana kadar sıvı tüketimini ihmal etmemek gerekmektedir.Sahurda yapılacak en güzel öğün kahvaltıdır. Kaliteli bir protein içeriğine sahip yumurtanın tok tutma özelliği vardır. Yumurta, peynir, yağlı tohumlardan ceviz, ekmek, bol yeşillik ,süt gibi çeşitlilik artırılabilir.

İFTAR İLE SAHUR ARASINDA SIVI İHTİYACINIZI KARŞILAYIN
Uzun süren bir açlık döneminin (15-16 saat) ardından tek öğünde ve daha hareketsiz olunan saatlerde yüksek miktarlarda besin tüketilmektedir. Bu durum sindirim ve dolaşım sistemi bozuklukluklarına, metabolizma hızının düşmesine, harcanan günlük enerjinin azalmasına yol açmaktadır. Hızlı yemek yemek ve besinleri iyi çiğnemeden tüketmek yine bu dönemde en sık görülen problemler olan gaz ve hazımsızlığa neden olmaktadır.Yetersiz sıvı, bu dönemlerde genelde konstipasyon diğer bir değimle kabızlık riskini de artırmaktadır. Bu sebeple de iftar saatinden sahur bitimine kadar en az 12- 14 bardak sıvı alınması şarttır. Sahurda 3-4 adet taze kayısı tüketilmesinde ise fayda vardır.

İFTARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
• Küçük bir başlangıçla iftarımızı açılmalı. (öncelikle 2 bardak su üzerine 2 hurma).
• Ilık bir çorba iftar sofralarının vazgeçilmezi olarak tüketilmeli.(1 kase çorba içildikten 5 dk sonra ana yemeğe geçilmeli).
• Ana yemek; ızgara veya haşlama olacak şekilde et, tavuk veya balık yemekleri olmalı. Ana yemeğin yanında mutlaka 1 kase yoğurt veya 1 bardak ayran veya 1 kase cacık tüketilmeli.
• Yemeğin yanında 1 veya 2 dilim esmer ekmek alınmalı. 1 dilim esmer ekmek yerine 1/8 pide yenilebilir.
• Çiğ sebze bol bol tüketilmeli. Çiğ sebze lif içerir tokluk sağlar.
• Yağlı ve işlenmiş yiyeceklerden uzak durulmalı.
• Çay ve kahve susuzluk yaratacağı için çok fazla tüketilmemeli.
• Şerbetli tatlılar yerine, sütlü tatlılar tercih edilmeli ancak haftada 1-2 kez olmalı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...