Salgın olursa her 10 İngilizden 4'ü hasta olur

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) uzmanı İngiliz Profesör Neil Ferguson, domuz gribinin İngiltere'de salgına dönüşmesi halinde, 6 ay içinde her 10 kişiden 4'üne bulaşabileceği uyarısında bulundu.

Anadolu Ajansı 28.04.2009 - 16:32

Londra'daki Imperial College tıp fakültesinin öğretim üyelerinden olan Prof. Ferguson, İngiltere'de normal grip sezonunun geride bırakılması nedeniyle grip vakalarının kısa zamanda ortadan kalkmasının beklendiğini belirterek, ancak yazın ardından bu vakaların çok daha hızlı biçimde geri gelebileceğini kaydetti.

BBC'nin Radyo 4 kanalında Today programında konuşan Ferguson, salgının önümüzdeki birkaç ay içinde hangi boyuta ulaşacağının henüz bilinmediğini ifade ederek, ''Önümüzdeki birkaç ay içinde ortadan kaybolsa bile ki beklenen budur, sonbaharda mutlaka mevsimsel bir salgın halinde yeniden ortaya çıkacaktır'' dedi.

Ferguson, durumun gerçek bir salgına dönüşmesi halinde önümüzdeki 6 ay içinde nüfusun yüzde 30 ila 40'ının hastalıktan etkilenmesinin beklenebileceğini belirtti.

İngiltere'de ilk domuz gribi vakası dün açıklanmış, hastalık taşıyan iki kişinin Meksika'ya balayına giden bir İngiliz çift olduğu ifade edilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...