“Skolyoz çiçekleri” açtı! (Emina Sandal: Skolyozum 24 yaşında fark edildi)

Skolyozda erken teşhisin önemine dikkat çekmek için düzenlenen, 24 yaşında skolyoz teşhisi alan şarkıcı Emina Sandal’ın da katıldığı ‘Sanatta Skolyoz’ etkinliğinde hastalar, uzmanlar ve sanatçılar bir araya geldi; hem duygular hem de tedavideki en yeni gelişmeler paylaşıldı.

Haberler - ntv.com.tr 12.06.2017 - 14:07

“Skolyoz çiçekleri” açtı! (Emina Sandal: Skolyozum 24 yaşında fark edildi)

Omurganın sağa ya da sola eğriliği olarak tanımlanan ve her 100 çocuktan 3’ünün kapısını çalan skolyozda Türkiye çığır açan başarılara imza atarken, hastalığın erken teşhisi ve tedavisi için toplumsal farkındalık büyük önem taşıyor.

Acıbadem Grubu bu farkındalığı oluşturmak için her yıl Haziran ayında düzenlediği Skolyoz Farkındalık etkinliklerinin 5.’sini ‘Sanatta Skolyoz’ temasıyla yapıldı.

Ünlü Şarkıcı Emina Sandal’ın da farkındalık yaratmak amacıyla katıldığı etkinlikte, hastaların mini piyano resitalleri ve hip-hop gösterisi ile renkli bir gün yaşandı. Katılımcıları, Ebru Sanatçısı İlker Selimler’in etkinliğe özel, skolyozun vücutta yol açtığı S kıvrımına atıfta bulunduğu ‘Skolyoz Çiçekleri’ sergisi karşıladı. Lale, menekşe, sümbül, karanfil ve gelinciğin de aralarında yer aldığı 15 eserden oluşan sergi, Acıbadem Maslak Hastanesi B1 katında bir ay boyunca yer alacak.

SKOLYOZ ARTIK KORKULAN BİR HASTALIK DEĞİL!

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay, toplantıda yaptığı konuşmada, tedavide en yeni cerrahi yöntemler hakkında bilgi verirken, skolyozun erken teşhis edilmesinin önemini vurguladı. Teknolojideki gelişmeler sayesinde, erken teşhis ve uzman ellerde yapılan tedavilerin hastaları günlük yaşantılarına kısa sürede döndürebileceğinin mesajlarını veren Prof. Alanay şunları söyledi:

“Skolyoz özellikle erken teşhis edilerek kontrol altına alınabilecek bir hastalık. Günümüzde navigasyondan füzyonsuz bant ile gerdirmeye kadar en yeni cerrahi yöntemler sayesinde hastalık tamamen tedavi edilebilirken skolyoz hastalarının günlük yaşantılarında hiçbir kısıtlılık olmuyor; sanattan spora her alanda sağlıklı bireylerle eşit şekilde yaşamlarına devam edebiliyorlar.”

Bahar Sancar
Bahar Sancar

“HASTA 2-3 HAFTADA GÜNLÜK YAŞANTISINA DÖNEBİLİYOR”

Geçmişte skolyoz tedavisinde ‘hiçbir işe yaramaz’ denilen korsenin, egzersiz desteği ile günümüzde büyük fayda sağladığının görüldüğünü belirten Alanay, “Tedavide emniyetliliği de çok artırdık. Yoğun bakım ihtiyacını azaltan, uzun süre yatmayı gerektirmeyen, felç riskini minimuma indiren, ameliyatta kanamaları azaltan yeni teknikler ile hem ameliyat hem de iyileşme süreci hızlandı. Skolyoz günümüzde korkulan bir hastalık olmaktan çıktı. Artık hastalar 2-3 haftada günlük yaşantılarına dönebiliyorlar” dedi.

NTV‘DE ‘HAYAT YENİDEN’DE İZLEDİ, HAYATI DEĞİŞTİ!

Etkinlikte hip-hop gösterisiyle katılımcılardan tam not alan 12 yaşındaki Bahar Sancar, hem hastalık sürecini hem de tedavisinin ardından sağlığa kavuşmasından duyduğu mutluluğu paylaştı.

Bahar’ın omurga eğriliği geçen yıl fark edildi; tam da NTV’de yayınlanan ‘Hayat Yeniden’ programında kendisi gibi skolyoz hastası olup Türkiye’deki ilk füzyonsuz bant ile gerdirme operasyonunu olarak sağlığına kavuşan Miray’ın öyküsü anlatılıyordu. Bahar Sancar “Ahmet hocayı görünce hemen yöntemi araştırdık ve hocamızla görüşünce de kendisine duyduğunuz tam güvenle 15 gün içinde ameliyat oldum. Benim eğriliğim 50 derecenin üzerinde olmasına rağmen çok başarılı bir ameliyatla sağlığıma kavuştum, hip-hop yapıyor hayatı hiç eksiksiz yaşıyorum” diye konuştu.

DOKTORA TAM GÜVEN ŞART!

12 yaşındaki Begüm Acer’in hastalığını öğrenmesi ise 3 yıl önce tesadüfen oldu. Henüz 9 yaşındayken belindeki hafif ağrıyı ihmal etmeyen ailesi Begüm’ü çocuk gelişim uzmanına götürdü. Skolyozla alakası olmayan bu ağrı sayesinde skolyozun farkına varıldı. Çocuk gelişim uzmanı kendilerini Prof. Dr. Ahmet Alanay’a yönlendirdi. Doğuştan skolyozu olduğunu öğrenen Begüm, doktoruna duyduğu tam güvenle onun dediklerini aynen uyguladı. Bugün sağlığına kavuşmaktan son derece mutlu olduğunu belirtirken, gözlerindeki ışık söze gerek bırakmıyor .

ERKEN TANI İÇİN ÇOCUKLAR 10-12 YAŞ ARASINDA KONTROL EDİLMELİ

Ünlü şarkıcı Emina Sandal da ’Skolyoz Çiçekleri’ temalı serginin açılışında yaptığı konuşmada “Çok güzel bir sergi. Bu serginin açılışına katıldığım için inanılmaz mutlu ve heyecanlıyım. Ben de skolyozun kurbanı olduğum için bugün buraya farkındalık yaratmak için geldim” dedi.

Sandal, “Erken tanı için çocukların 10-12 yaş arasında kontrol edilmeleri çok önemli. Ben kendi çocuklarımı ciddi bir şekilde kontrol ediyorum. Onları doktora da götürdüm. Tıpkı göz ve diğer sağlık muayeneleri gibi skolyoz için de doktora götürmek lazım” diye konuştu.

EMİNA SANDAL: SKOLYOZUM 24 YAŞINDA FARK EDİLDİ

Kendi skolyozunun fark edilme öyküsünü de anlatan Emina Sandal sözlerine şöyle devam etti: “Ben 24 yaşında iken sol omuzumun sağ omzuma göre biraz daha aşağıda olduğunu fark ettim. Bazen de ağrılar çekiyordum. Çok fazla spor yapan ve spora çok önem veren biriyim. Bunları da merak ettiğimden doktora gittim. Bana ‘şu anda bir çaremiz yok, çünkü geç kalmışsınız’ dediler” diye konuştu.

Emina Sandal
Emina Sandal

Anne ve babası doktor olduğu halde, durumunun dikkatlerinden kaçtığını belirten Sandal, “Şu an skolyozdan kaynaklanan hiçbir sıkıntım yok. İleride de sıkıntım olmayacakmış. Bunu hem skolyozumun hafif olmasına hem de çok spor yapmama borçluyum” dedi.

“SANATIMLA SKOLYOZA FARKINDALIK OLUŞTURMAYA ÇALIŞTIM”

Geleneksel ebru sanatının inceliklerini kullanarak etkinliğe özel hazırladığı; karanfilden laleye, sümbülden gelinciğe dek 15 eserden oluşan S kıvrımlı ‘Skolyoz Çiçekleri’ sergisi büyük beğeni toplayan Ebru Sanatçısı İlker Selimler de serginin açılışında yaptığı konuşmada, sanatın eski çağlardan günümüze tedavide büyük önem taşıdığına dikkat çekerek “Sanat, farkındalık oluşturmada en etkili iletişim aracı. Ben de Skolyoz Çiçekleri adını verdiğim sergide skolyoza karşı farkındalık oluşturmaya çalıştım” diye konuştu.

SKOLYOZU OLAN VİCTORİA’S SECRET MANKENİNDEN ETKİNLİĞE ÖZEL MESAJ

Prof. Dr. Ahmet Alanay’ın tedavisini gerçekleştirerek sağlığına kavuşturduğu Romanyalı 27 yaşındaki Elena Sandu, etkinliğe ‘teşekkür mektubu’ ile katılarak duygusal bir paylaşımda bulundu. Victoria’s Secret mankeni olan aynı zamanda skolyozu bulunan Martha Hunt da, skolyoz hastalarını motive etmek amacıyla etkinliğe özel video klip gönderdi. Martha Hunt mesajında “Biliyorum skolyoz fiziksel ve duygusal olarak insanı çok zorluyor ama bunun hayallerinize ulaşmanıza engel olmasına izin vermeyin. Ben skolyozun yoluma çıkmasına asla izin vermedim” dedi.

Hastaların mini piyano resitali sergilediği, duygularını resimlere aktardığı ve hip-hop gösterisi yaptığı etkinlik umut veren görüntülerle sona erdi.

Sayfa Yükleniyor...