Sanayi çözücüler Parkinson riskini artırıyor

Uluslararası bir araştırma, özellikle metallerde çözücü olarak kullanılan ‘trikloretilen- TCE’ maddesinin Parkinson riskini altı kat arttığını gösterdi.

15.11.2011 - 09:47

Sanayi çözücüler Parkinson riskini artırıyor

TCE kullanımı dünyanın birçok yerinde yasaklanmış olsa da bu kimyasal madde, halen özellikle metal sektöründe çözücü olarak kullanılabiliyor.

Araştırma, ABD'de veri tabanından seçilen 99 ayrı ikiz üzerindeki analizlere dayanıyor. Sinir sisteminde oluşan bir hastalık olan Parkinson'un tam sebebi bilinmiyor, ancak hastalık zamanla ilerleyen konuşma bozuklukları, hareket yavaşlaması ve titremelere yol açabiliyor ve kesin bir tedavisi bulunmuyor.

Bilim insanları, Parkinson'un genetiğe ve çevreye dayalı faktörlere bağlı olabileceğini belirtiyor. Ancak geçmişte, haşere ilaçlarının kullanımıyla Parkinson arasında bir ilişki tespit edilmişti. Solvent olarak da anılan maddelere maruz kalmanın etkilerinin araştırıldığı projeye ABD, Kanada, Almanya ve Arjantin'den çeşitli enstitüler destek verdi.

Araştırma kapsamında birinde Parkinson hastalığı olan 99 ikiz kardeş incelendi.

İkizler genellikle genetik olarak benzer özelliklere sahip olduklarından araştırma kapsamında sağlıklı olan ikizin kontrol grubu olması sağlandı. Araştırma sonucunda trikloretilen (TCE)'ye maruz kalanlarla Parkinson hastalığı arasında önemli bir ilişki belirlendi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...