İlişkili Haberler

İstanbul Kadıköy'de seyir halindeyken sara krizi geçirdiği ileri sürülen 34 yaşındaki Aydın Polat, direksiyon hâkimiyetini kaybederek bariyerlere çarptı.

Ağır şekilde yaralanan Polat, Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Peki bu kaza önlenebiri miydi? Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu AHEF’e göre, Aydın Polat gibi sara hastası sürücüler, ehliyet için sağlık raporu alırken, aile hekimlerinin önerdiği şekilde nörolojik muayeneden geçirilirse, bu ve bunun gibi kazalar önlenebilir.

Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle, 1 Ocak 2016'dan itibaren, ehliyetler değiştirilmeye başlandı. Sağlık Bakanlığı, ehliyet alımında gerekli olan sağlık raporları için aile hekimlerini adres gösterdi. Gereken hallerde aile hekiminin sürücü adayını uzman doktora yönlendirilebileceği de belirtildi.

Ancak uygulama, vatandaşla aile hekimini karşı karşıya getiren bir şekle büründü. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Strateji Grubu üyelerinden Uz. Dr. Levent Tuna Şengöz , “Vatandaşlar "alt tarafı bir imza" diyerek herhangi bir uzmana sevk edilmeden sağlık raporlarını aile hekimlerinden almak istiyor. Sadece 2014 yılında Türkiye'de yaklaşık bir milyon 200 bin trafik kazasının yaşandığını ve bu kazalarda 3 bin 500 kişinin hayatını kaybettiğini bilen biz aile hekimleri ise usulüne uygun biçimde alınan bir sağlık raporunun hayat kurtaracağını söyleyerek bu talepleri reddediyoruz” diye konuştu.

SAĞLIK SORUNLARI TRAFİK KAZALARININ EN ÖNEMLİ NEDENLERİ ARASINDA

Dr. Şengöz’e göre, kazaların bir çoğunun temelinde, kaza yapan kişinin hastalığı önemli bir etken: “Biz aile hekimleri, araç kullanımı için yeterli olmayan sürücülerin direksiyon başına geçmemesi gerektiğini; ehliyet sağlık raporlarının, hastanelerde oluşturulmuş kurullar tarafından, kapsamlı tetkikler sonucunda verilmesinin şart olduğunu düşünüyoruz.”

“Birden fazla uzmanlık konusu içeren rapor onayını bir hekimin vermesi mümkün mü?” diye soran Dr. Şengöz, aile hekimlerinin epilepsi hastasını teşhis etmesinin neredeyse olanaksız olduğuna da dikkat çekti.

AİLE HEKİMİ EPİLEPSİ TEŞHİSİ KOYABİLİR Mİ?

Şengöz, “Bir aile hekiminin bu teşhisi yapabilmesinin tek yolu, sistem üzerinden hastanın kullandığı ilaçları görmesidir. Ancak internet bağlantısı kesilse, hekim bu verilere ulaşamaz. Hasta e-nabız uygulamasında, ‘aile hekimim bilgilerimi görmesin’ şıkkını işaretlemişse hekim yine bu verilere erişemez” dedi.

AİLE HEKİMİ SÜRÜCÜ ADAYININ GÖZ MUAYENESİNİ YAPABİLİR Mİ?

Ehliyet sağlık raporu alabilmek için sürücü adayının göz muayenesinden de geçmesi gerekli. Snellen Eşeli ile yapılan göz muayenesinde oda uzaklığının 6 metre olması şart. Daha kısa mesafeden yapılan muayenelerede, glokom başta olmak üzere göz problemlerinin büyük bir kısmı fark edilemeyebiliyor. Ancak ülkemizde birçok aile sağlığı merkezinde 6 metreyi bulan bir oda bulunmuyor.

AİLE HEKİMİ MALPRAKTİSLE SUÇLANABİLİR

AHEF 2. Başkanı Dr. Mehtap Gürbüz Aslan da ehliyet sağlık raporunun aile hekimlerince değil; aile hekimlerinin kontrolu altında verilmesinin önemine dikkat çekti. İstanbul’da yaşanan kazanın göz göre göre meydana geldiğini belirten Aslan, sağlık problemleri olan sürücülerin, sevk ve sevkin takibiyle tespit edilebileceğini, böylelikle, trafikte kendilerinin ya da başkalarının hayatını tehlikeye atmalarının önlenebileceğini vurguladı.

Meslektaşlarını da uyaran Dr. Gürbüz, yeterli tetkik yapılmadan sağlık raporu alan bir sürücünün kazaya sebebiyet vermesi halinde, raporu tanzim eden aile hekiminin malpraktisle suçlamalarıyla karşı karşıya kalabileceğini de vurguladı.