Sarı nokta hastalığı 30 milyon kişide görülüyor

Sarı nokta hastalığınının, dünyada ortalama 30 milyon insanda görüldüğünü belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Abdullah Özkırış, erken teşhis edilen hastalığın yeni yöntemlerle etkili şekilde tedavi edilebildiğini söyledi, “Son çıkan ilaç ve iğne tedavileri ile hastalığın ilerlemesinin önüne geçilebiliyor ve yüz güldürücü sonuçlar alınabiliyor" dedi.

Haberler - ntv.com.tr 18.02.2019 - 09:14

Sarı nokta hastalığı 30 milyon kişide görülüyor

Son yıllarda yapılan çalışmalar ve bazı beslenme ipuçlarının sarı nokta hastalığının gidişatını yavaşlattığını, hatta kısmen durdurduğunu söyleyen Kayseri Doktoröz ve Cerrahi Lazer Merkezi Başhekimi ve Vitreoretinal Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Abdullah Özkırış, nedeni henüz tam aydınlatılamayan sarı nokta hastalığının gelişimindeki en önemli risk faktörünün; ileri yaş ve genetik yatkınlık olduğunu aktardı.

Hastalığın ailede benzer bulguları olan bireylerde gelişme riskinin daha yüksek olduğunu ifade eden Özkırış, şunları söyledi:

“Diğer risk faktörleri ise, ultraviyole ışığa maruz kalma (özellikle güneşli iklimlerde yaşayan kişilerde görülür) ve sigara kullanımı yer alır. Beslenme şekline dikkat ederek sarı nokta riskini azaltmak mümkün olabiliyor. Örneğin; yetersiz çinko içeren gıdalarla beslenen kişiler, sarı nokta hastalığıyla daha fazla karşılaşır. Vücudun çinko ihtiyacı ise et, balık, kabuklu deniz ürünleri, fasulye, nohut ve yulaf besinlerle karşılanabilir. Özellikle somon, sardalye ve ton balığı gibi Omega 3 yağ asitlerinden yana zengin balıklar, sarı nokta hastalığının oluşma riskini düşürürken, mevcut hastalığın ilerleyişini de yavaşlatır. Yapılan araştırmalara göre ıspanak, karalahana ve brokoli gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerle beslenen kişilerde de sarı nokta hastalığı daha az görülmüştür."

"ULTRAVİYOLE FİLTRELİ GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ KULLANILMALI"

Tedavi sürecinde yapılan göz içi enjeksiyonların görme kaybını önlediğini söyleyen Dr. Özkırış, “Göz içine enjekte edilen bu ilaç, sarı noktadaki yeni damar gelişimini durdururken, hastanın şikayetlerini de büyük ölçüde azaltır. Tedaviye gerektiğinde göz içi kortizon içeren göz içi implantlar da ilave edilebilir. Kuru tip makula dejenerasyonu ise yaşlanmaya bağlı gelişen, yavaş ilerlediğinden daha az görme kaybı riski barındıran ve uzun sürede ortaya çıkan sarı nokta hastalığı çeşididir. Bu tip için henüz kesin bir tedavi mevcut değildir. Ancak yapılan vitamin takviyeleri ile ilerlemesini azaltmak mümkün olmaktadır. Fakat kuru tip, zamanla yaş tipi makula dejenerasyonuna dönüşme riski taşıdığından bu hastaların mutlaka takip altında tutulması gerekir. Makula dejenerasyonundan korunabilmek için ise erken yaşlardan itibaren yüzde 100 ultraviyole filtreli güneş gözlükleri kullanılmalıdır" dedi.

Sayfa Yükleniyor...