'Sarı nokta'ya vitamin tedavisi

Araştırmalar, sarı nokta hastalığının kuru tipinde vitamin, mineral, Omega 3 ve antioksidanlarla yapılan tedavinin hastalığın ilerlemesini yavaşlattığını gösteriyor.

27.11.2013 - 12:35

'Sarı nokta'ya vitamin tedavisi

Besinler ve vitaminler göz sağlığımız için büyük önem taşıyor. Özellikle içerdiği A vitaminiyle havucun göz sağlığına iyi geldiğini bilmeyen yoktur. Göz sağlığımızı korumakta etkili olan besinler ve vitaminler artık göz hastalıkları tedavisinde de kullanılıyor. Araştırmalar, sarı nokta hastalığının kuru tipinde vitamin, mineral, Omega 3 ve antioksidanlarla yapılan koruma amaçlı tedavinin hastalığın ilerlemesini yavaşlattığını gösteriyor.

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nur Acar, kuru ve yaş olmak iki tipi olan sarı nokta hastalığında diyetle alınan vitamin ve minerallerin yetersizliği, UV ışığın birikici toksisitesi, genetik ve immünolojik yatkınlık, sigara, hipertansiyon, ateroskleroz gibi pek çok faktörün etkisi olduğunu hatırlattı. Doç. Acar, sarı nokta hastalığının genellikle 55 yaş sonrası ortaya çıktığını belirterek, “Görmeyi etkilemesi nedeniyle hastalığın ciddiyeti ilerledikçe yaşlı hastalar evde günlük işlerini tek başına yapamaz hale geliyor. Okuma özellikle zorlaşıyor ve hastalığın ileri evrelerinde imkansız hale gelebiliyor. Ayrıca araba kullanırken ve alışveriş yaparkan zorlanıyorlar ve yardıma ihtiyaç duyuyorlar” dedi.

KURU TİPİNDE TEDAVİ VİTAMİNLE
Doç. Dr. Nur Car, sarı nokta hastalığının kuru tipinde hastalara koruyucu amaçlı vitamin verildiğini söyledi. A, C, E vitaminleri çinko, selenyum, lutein, zeaksantin ve omega 3’ün sarı nokta hastalığının kuru tipinde kullanıldığını kaydeden Acar, “Tüm bunlar önemli antioksidan maddelerdir. Lutein ve zeaksantin normalde sarı noktada bulunan ve normal görmede fonksiyonu olan pigmentlerdir. Yaşlılığa bağlı görme problemlerinde önemli destek maddelerdir” diye konuştu.

HANGİ GIDALAR TÜKETİLMELİ?
Luteinin, domates, havuç, kabak, karalahana, ıspanak, portakal, kivi ve avakadoda bol miktarda bulunduğunu dile getiren Doç. Acar, şöyle konuştu: “A vitamini kayısı, kuşkonmaz, maydanoz ve ıspanakta, C vitamin siyah üzüm, narenciye ve çilekte, E vitamini ise soya fasülyesi yağı, ceviz ve marulda bulunur. İstiridye, buğday tohumu ve buğday kepeği çinko olan gıdalardır. Ceviz, et, sakatatlar, balık ve kabuklu deniz ürünleri de bol miktarda selenyum içerir. Zeaksantin, yumurta sarısı, ıspanak, brokoli, kivi ve mısırda, omega 3 ise yağlı balıklar ve deniz ürünlerinde (özellikle uskumru, sardalye, hamsi ve somon gibi) bulunur."

BESİNLER YETERSİZ KALIRSA...
Bu vitaminlerin etkili olabilmesi için bol miktarda kullanılması gerektiğini hatırlatan Doç. Dr. Acar, “Diyet olarak balık, ceviz, yumurta, koyu yeşil yapraklı sebze ve meyvelerden zengin Akdeniz diyeti önerilmektedir. Ancak normal ideal diyette bile bu kadar yüksek dozu alabilmek mümkün olamamaktadır. Sarı nokta hastalığının kuru tipinin orta ve ileri evrelerinde ideal olan hastaların koruyucu amaçlı tedavi hapları almasıdır. Bu tedaviye göz hastalıkları uzman doktorunun kontrolünde başlanmalıdır. Bunlar ağız yoluyla alınan ilaçlardır” ifadesini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...