NTV

Şehir hastanelerine 30 milyar $ kira

ntv.com.tr

Sağlık

Kamu- özel sektör ortaklığı ile yapılan 18 sağlık tesisi için özel sektöre 30 milyar dolar kira ödenecek. Kalkınma Bakanlığının açıklamasına göre kira, şehir hastaneleri için 25 yıl, Halk Sağlığı Kurumu için 15 yılda ödenecek. 2015 yılına göre sağlık tesislerini kamu tarafından ödenecek kira da yüzde 10 artmış oldu.

İlişkili Haberler

Kalkınma Bakanlığı, özel sektöre yaptırılan ve büyük çoğunluğu şehir hastaneleri olan sağlık tesisleri için, özel sektöre 30 milyar dolar kira ödeneceğini açıkladı.

Hürriyet'ten Hacer Boyacıoğlu'nun haberinde, “Dünyada ve Türkiye’de kamu-özel işbirliği uygulamalarına ilişkin gelişmeler 2016 raporunda” yer alan bilgilere göre, hızla yapımları tamamlanan sağlık tesislerine ödenecek tutar da bir yılda yüzde 10 arttı. Geçen yıl aynı başlıklı raporda, 17 sağlık tesisinin kamu tarafından kiralanması karşılığı, devletin toplam 27 milyar dolar ödeme yapacağı belirtilmişti. Buna göre özel sektöre yaptırılan sağlık tesislerinin sayısı 1 yılda 1 adet artarken; kira tutarı ise 3 milyar dolar artmış oldu. Şehir hastanelerine 25 yıl, Ulusal Sağlık Kurumuna 15 yıllığına kira ödenecek.

KİRA ÖDENECEK 18 SAĞLIK TESİSİ

Yozgat Şehir Hastanesi, Mersin Entegre Sağlık Kampüsü, İkitelli Entegre Sağlık Kampüsü, Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü, Etlik Sağlık Kampüsü, Gaziantep Sağlık Kampüsü, Ulusal Halk Sağlığı Kurumu ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü, FTR-Psikiyatri ve YGAP Hastaneleri Projesi, Adana Entegre Sağlık Kampüsü, Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsü, Kayseri Entegre Sağlık Kampüsü, Eskişehir Şehir Hastanesi, Elazığ Entegre Sağlık Kampüsü, Bursa Entegre Sağlık Kampüsü, Isparta Sağlık Yerleşkesi, Karatay Sağlık Kampüsü, Manisa Eğitim Araştırma Hastanesi.

ETİKETLER