İlişkili Haberler

Kalp rahatsızlıklarından korunmak ve daha sağlıklı bir yaşam için erken yaşlardan itibaren spor yapmak ve hareketli olmak çok önemli.

Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Türkan Ertuğrul da bu konuya dikkat çekti, “Fizik etkniliklerine çok küçükken başlanırsa kalp hastalıkları riski azalır. Ancak çocukları spore başlatmadan önce mutlaka kardiyolojik muayenelerini yaptırmak gerekir” dedi.

Çocukların spora daha ilgili olması için Avrupa Futbol Federasyonları Birliği ile Dünya Kalp Federasyonu bir proje başlattı. Çok sayıda gencin sahalardaki ani ölümü üzerine başlatılan projenin adı "Şehirli Çocuklar".

Türk Kalp Vakfı Başkanı Semiramis Sekban proje ile ilgili, “Konu, çocuklukta fiziksel aktiviteyi yaygınlaştırma konusu. Umuyorum bütün Türkiye’ye yayılacaktır, bunu yaygınlaştırmak çok gerekli. Sporu küçüklükten itibaren aşılarsak ileride daha sağlıklı olabiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

Projede pilot bölge İstanbul. Şişli'den seçilen 120 çocuk, profesyonel öğretmenler eşliğinde spor yapmaya başladı.

Sağlık Bakanlığı’nın araştırmasına göre, Türkiye’deki çocukların çoğunluğu düzenli spor yapmıyor. Spor yapmayan her 10 çocuktan 6'sı büyükşehirlerde yaşıyor.