Şeker ilgisi azaldı

Sağlıklı yaşam bilinci, diyabet başta olmak üzere birçok hastalık için risk faktörü oluşturan şekere olan ilgiyi azalttı.

Anadolu Ajansı 06.09.2011 - 12:17

Şeker ilgisi azaldı

Konya Şekerciler ve Helvacılar Odası Başkanı Ahmet Solmaz, geçmiş yıllarda özellikle bayramlarda şeker satışlarına ilginin yüksek olduğunu, son yıllarda satışların istenilen düzeye ulaşmadığını belirtti.

İnsanların tüketim alışkanlıklarının değiştiğini, bayramların eskisi gibi evde misafir bekleyerek değil de tatilde geçirilmesinin satışların azalmasında etkili olduğunu savunan Solmaz, en büyük etkenin ise sağlık konusundaki bilinçlenme olduğunu dile getirdi. Herkesin kesesine uygun kaliteli şekerin piyasada yerini aldığını vurgulayan Solmaz, şunları kaydetti:

''Şeker fiyatları çok pahalı değil. Ancak önceki yıllara göre şeker satışlarında bir düşüş söz konusu. Eskiden iki kilo şeker alan şimdi yarım kilo alıyor. Halkımız şeker tüketimi konusunda bilinçlendi. Tüketim alışkanlıklarında bir değişim söz konusu. Bayram şekerinin en önemli hedef kitlesi çocuklardı. Bayramlarda şekere en çok ilgi çocuklardan geliyordu ama şimdi aileler çocuklara şekerleme tüketimi konusunda sınırlama getiriyor. Bunun sebebi de sağlık konusundaki bilinçlenme.''

Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (TOSAGEM) Başkanı Prof. Dr. Nazmi Zengin de şeker tüketiminde önceki yıllara göre gözle görülür bir azalma olduğunu ifade etti. Aşırı şeker tüketiminin birçok hastalıkta risk faktörü olduğuna dikkati çeken Zengin, şeker tüketiminin her gün yeni bir hastalıkla ilişkilendirildiğini belirtti.

TOPLUM BİLİNCİ TÜKETİMİN AZALMASINDA ETKİLİ OLDU
Şekerleme tüketimindeki azalmanın sağlıklı yaşam ve beslenme bilincinin artışıyla ilişkili olduğunu vurgulayan Zengin, şöyle konuştu: ''Ülke tarihinde hiç olmadığı kadar şeker tüketiminin tehlikeleri üzerinde duruluyor. Kamuoyu önderleri, sağlık çalışanları bu konuyu sürekli gündemde tutuyor. Yine Sağlık Bakanlığının konuyla ilgili oluşturduğu komite, bu konuyu yakından takip ediyor. Bu çalışmalar, şeker tüketimi konusunda toplumun bilinçlenmesine katkı sağlıyor. Bu bilinçlenme de şeker tüketiminin azalmasında etkili oluyor.''

Önceki yıllarda şekerin sadece tatlı olan gıdalarda bulunduğunu ifade eden Zengin, şimdi ise şeker tadı hissedilmeyen birçok gıdada bile şekerin olduğunu bildirdi. Prof. Dr. Zengin, şeker tüketimini azaltmak isteyenlerin özellikle hazır gıdalardan uzak durması gerektiğini sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...