ABD'de son 10 yılda küçük çocuklardaki obezite oranında yüzde 43'e varan düşüş görüldüğü, gençler ve yetişkinler arasında ise bunun aynı kaldığı bildirildi. 

Çocukların 1999 yılına göre daha az şekerli içecekler tüketmelerine paralel kalori almalarının gerilemesinin, obezite oranının düşmesindeki ana etkenlerden biri olduğu belirtiliyor.

Amerikan Tıp Birliği'nin yayın organı ''Journal of American Medical Assosiation''da (JAMA), yayımlanan en son rapora göre, son 10 yılı aşkın bir sürelik dönemde 2 ila 5 yaş arasındaki çocuklarda şişmanlık oranı yüzde 43 düştü, aşırı kilonun risk oluşturduğu kanser, kalp hastalığı ve inme konusunda da gerileme yaşandı. Raporda, 2003-2012 yılları arasındaki çocukluk dönemi ile yetişkin yaşta ulusal obezite trendlerinin analizine de yer verildi. Bu büyük düşüş eğilimine sevinen tıp uzmanları, sonucu sürpriz olarak değerlendirdiler.

JAMA'da yayımlanan raporun yazarı Hastalık Kontrol ve Öneme Merkezleri (CDC) araştırmacılarından Cynthia Ogden, yaptığı açıklamada, ''Herhangi bir gruptaki herhangi bir büyük düşüşün herhangi bir göstergesini ilk defa görüyoruz. Bu bizim için heyecan verici oldu'' ifadesini kullandı.

Ogden, sonuca sevinmesine rağmen, küçük çocukların ABD nüfusunun küçük bir kısmını oluşturduğunu belirterek, bu rakamların Amerikalıların büyük oranında sabit kaldığını, özellikle 60 yaş üstü kadınların obezite oranında artış olduğunu kaydetti.

ÇOCUKLARA ŞEKERLİ İÇECEK SINIRLAMASI İŞE YARADI
Rapora göre, 2003-2004 ve 2011-2012 yıllarında 2 ila 5 yaşlarındaki obezite çocukların oranı yüzde 14'ten yüzde 8'e düştü, aynı dönemde yetişkinler ve gençler arasındaki obezite oranı ise aynı kaldı.

ABD'de yetişkinlerin üçte birinin, gençlerin de altıda birinin hala obez olduğu kaydedildi.

Çocukların daha az şekerli içecek tüketmelerinin yanı sıra, Başkan Barack Obama'nın eşi Michelle Obama, küçük çocukların yeme ve egzersiz alışkanlarının değiştirilmesi konusunda bir çalışmaya öncülük ederken, ülke genelinde 10 bin çocuk bakım merkezinin bu konuda hazırlanan sözleşmeye imza attığı bildirildi.