Şekerli ve gazlı içecekler yılda 184 binden fazla can alıyor

Fethiye'de enerji içeceği içtikten sonra rahatsızlanan 22 yaşındaki Eda Dilara Kocatepe'nin hayatını kaybetmesi gözleri bir kez daha enerji içeceklerine çevirdi. Bu tür içeceklerin nasıl ölüm riski yarattığını ortaya koyan bir araştırma sonucu da ABD'den geldi.

Haberler - Anadolu Ajansı 30.06.2015 - 17:05

Şekerli ve gazlı içecekler yılda 184 binden fazla can alıyor

Amerikalı bilim insanlarının araştırması, enerji içecekleri, buzlu çay gibi şekerli ve gazlı meşrubatların diyabet, kalp-damar hastalıkları ve kanserden ölümlerle bağlantısını ortaya koydu. 

Tufts Üniversitesi’nden Dr. Dariush Mozaffarian ve ekibinin 51 ülkeyi kapsayan araştırması, her yıl 184 binden fazla kişinin bu içeceklerin yol açtığı hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirdiğini ortaya koydu.

Bilim insanları, 1980-2010'da yapılan, 611 bin 971 kişiyi kapsayan beslenme alışkanlıkları ve ölüme ilişkin 62 araştırmanın sonuçlarını değerlendirdi.

Araştırmada, şekerli ve gazlı içeceklerin, her yıl 133 bin kişinin diyabetten, 45 binin kalp-damar hastalıklarından ve 6 bin 450'sinin kanserden ölümüne yol açtığı sonucuna varıldı.

ÖLÜMLERİN % 76'SI DÜŞÜK VE ORTA GELİRLİ ÜLKELERDE 

Bu meşrubatların tüketimine bağlı ölümlerin yüzde 76'sının düşük ve orta gelirli ülkelerde olduğuna dikkati çeken bilimciler, ayrıca Japonya’da 65 yaşın üzerinde şekerli içeceklere bağlı ölümler yüzde 1’den azken, Meksika’da 45 yaş altındakilerin yüzde 30’unun bu içeceklerin yol açtığı hastalıklardan yaşamını yitirdiğini belirtti.

Meksika’da yılda ortalama bir milyon kişiden 405'inin şekerli ve gazlı içeceklere bağlı hastalıklardan öldüğü örneğini veren araştırmacılar, bu durumun Meksika'da güvenilir içme suyuna erişimdeki sıkıntıdan kaynaklandığını ifade etti. ABD'de ise 1 milyon kişiden 125'inin bu içeceklere bağlı sebeplerden öldüğü vurgulandı.

"ŞEKER TÜKETİMİNE SON VERİLİRSE BİNLERCE HAYAT KURTULUR"

Araştırmaya imza atanlardan Mozaffarian, beyaz şekerin besin anlamında hiçbir katkısı olmadığına işaret etti.

Şekerin tüketimine son verilmesi halinde binlerce kişinin hayatının kurtulabileceğine dikkati çeken bilim adamı, vücudun ihtiyaç duyduğu früktoz ve glikozun meyve ve sebzelerden alınabileceğini belirtti.

Araştırmanın sonuçları "Circulation" dergisinde yayımlandı.

EDA'NIN ÖLÜM NEDENİ DE ENERJİ İÇECEĞİ Mİ?

Muğla'da dün hayatını kaybeden 22 yaşındaki Eda Dilara Kocatepe'nin de, misafirliğe gittiği arkadaşının evinde enerji içeceği içtikten sonra rahatsızlandı, hastaneye götürülen genç kız, müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Enerjie içeceğinden hayatını kaybettiği iddia edilen Kocatepe'nin kesin ölüm nedeni otopsi sonrası netleşecek.

Sayfa Yükleniyor...