Seks düşüncesini tetikleyen bant çözüm mü?

Kadınlarda cinsel arzuyu artıran testosteron bandı İngiltere’de piyasaya çıkıyor. Ancak uzmanlar, seksle ilgili düşünceyi tetikleyen bandın, duygusal kökenli sorunlarda etkili olmayacağını söylüyor.

Haberler 21.12.2008 - 01:15

Seks düşüncesini tetikleyen bant çözüm mü?

‘Intrinsia’ adlı bandın, üç kadından birinin sorunu olan cinsel isteksizliğe çözüm olması bekleniyor. Libidoyu artırdığı ileri sürülen bandı deneyen kadınların, daha sık seks yapmak istedikleri bildirildi. Bandın organik sorunlarda etkili olabileceğini söyleyen Doç. Dr. Doğan Şahin ise “Kadın cinsel işlev bozukluğunda organik faktörlerin rolü çok azdır, kadınların asıl sorunu duygusal kökenlidir ve bu tür ilaçların bu soruna çözüm olması mümkün görünmüyor” dedi.

REÇETE İLE SATILACAK
Viagra’ya benzeyen bandın içeriğinde, erkeklik hormonu testosteron bulunuyor. Karın bölgesine yapıştırılan banttan deriye nüfuz eden erkeklik hormonu kana karışıyor ve seksle ilgili düşünceyi tetikliyor. İlaç, reşit olmayan kızların kullanmaması için reçete ile satılacak.

SADECE ORGANİK SORUNLARDA ETKİLİ
Kadınlarda cinsel isteksizlik ve uyarılma bozukluğuna çare olacağı ileri sürülen bant, sadece organik sorunlarda etkili olacak. İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümünden Doç. Dr. Doğan Şahin’e göre de zaten kadınların bu konudaki esas sorunu organik değil, duygusal kökenli. “Kadınlarda organik cinsel işlev bozuklukları yüzde 1’in altındadır. Mesela orgazm bozukluğunda organik nedenlerin oranı yüzde 5, istek bozukluklarında ise yüzde 5 ile 10 arasındadır. Bu sorunların çoğunluğunda ilaç kullanarak cinsel işlevi yerine getirmek mümkün olmuyor. Çünkü arkalarında endişe, korku, yanlış bilgiler, mitler gibi duygusal kökenli sorunlar var.”

10 KADINDAN BİRİ VAJİNUSMUS
Vajinusmus yüz kadından 10’unun, orgazm bozukluğu ise yüz kadından 40’ının sorunu. Bu sorunlarda organik nedenler ise vajinusmusta yüzde 1’den az, orgazm bozukluğunda yüzde 1-2, istek ve uyarılma bozukluğunda ise yüzde 5 civarında. Testosteron ve östrojen hormonlarının eksikliği, kalp-damar hastalıkları, diyabet ve nörolojik problemler organik cinsel bozuklukların en önemli nedenleri arasında bulunuyor.

KADINLARIN ASIL SORUNU DUYGUSAL
Testosteronun, kadınlarda da erkeklerde de cinsel libidodan sorumlu hormon olduğunu söyleyen Doç. Şahin, “Testosteron düzeyi düşük birine bu hormonu verirseniz cinsel isteği yerine gelir ama testosteron oranı normal birine verirseniz cinsel isteği artmaz ve duygusal kökenli bir sorun varsa da hiç bir şey değişmez. Yapacağı en önemli etki kıllanma, saldırganlık ve öfke olabilir” diyerek İntrinsia’nın da kadınların sorununa tam anlamıyla çare olamayacağına dikkat çekiyor. Şahin, ‘Kadınların asıl sorunu’ dediği ve bir hayli kabarık olan duygusal kökenli nedenleri ise şöyle sıralıyor.

Kadın Cinsel İşlev Bozukluklarının Psikolojik Nedenleri
Yetiştirilme ve Geleneksel Kadın Cinsel Rolü
Negatif Beden İmajı ve Düşük Benlik Saygısı
Edilgenlik, çekingenlik
Katı dini ve ahlaki inançlar
Baba-kız ilişkisinden kaynaklanan nedenler
Cinselliği değersizleştiren/aşağılayan aile
Cinsel kimlik veya yönelim sorunları
Cinsel taciz ve travmalar
Cinsel fobiler veya kaçınmalar
Maskelenmiş parafililer (cinsel sapkınlıklar)
Evlilik çatışmaları
Eşe ilgi kaybı
Eşin cinsel beceri eksikliği
Pasif, bağımlı eş
Eşde cinsel işlev bozukluğunun bulunması
Gebelik korkusu
Psikiyatrik rahatsızlıklar
Stres ve üzüntü kaynağı olan yaşam olayları
Yaşla veya çekicilikle ilgili endişeler
Eşe veya erkeğe yönelik olumsuz duygular
Performans anksiyetesi
Rastlantısal başarısızlık
Hamilelik , doğum
Aldatılma veya eşin sadakatinden kuşkulanma
Cinsel organlardan iğrenme veya hoşlanmama
Eşler arasındaki zayıf iletişim
Suçluluk duyguları
Kısıtlı ön sevişme
Eşini memnun edememe endişesi


Sayfa Yükleniyor...