Seksten soğutan 5 neden

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre seksten uzak kalmanın en önemli nedeni yorgunluk ve uykusuzluk. Ekonomik kriz ise büyük çoğunluk için seksten uzak durmak için bir neden değil.

Haberler 22.02.2009 - 14:32

Seksten soğutan 5 neden

Amerikan Tüketici Raporları Araştırma Merkezi adlı istatistik kurumunun yaptığı araştıma ile insanların seksten uzak durmalarının başlıca nedenleri belirlendi.


Ankete yaşları 18 ila 75 arasında değişen bin kişinin katılıdığı araştırmada gerçekleştirilen ankette yorgunluk ve uyku ihtiyacının insanları seksten durmalarına neden olan en önemli engel olduğu ortaya çıktı.

Katılımcıların %52’si kadın ve %48’si de erkeklerden oluştuğu ve yüzde 57’sinin evli veya partneri ile birlikte yaşadığı, %48’inin ise 18 yaşından küçük çocuklara sahip olduğu istatistikler arasında sunuluyor.

Araştırmaya katılanların %81 gibi büyük bir yüzdesi, geçen yıl bir şekilde seks yapmaktan uzak zamanlar geçirdiğini belirtiyor.

İlginç sonuçların ortaya çıktığı araştırmada cinsellikten uzak durmalnın en önemli beş nedeni şunlar:

1. Aşırı yorgunluk ve uykusuzluk: yüzde 53

2. Kendini iyi hissetmeme ve diğer sağlık nedenleri: yüzde 49

3. Havaya girememe: yüzde 40

4. Çocuklarla veya ev hayvanları ile ilgilenmekten vakit ayırmama: yüzde 30

5. İş yüzünden vakit ayıramama: yüzde 29

KRİZ CİNSEL HAYATI ETKİLEMİYOR
Son dönemde hayatın pek çok alanında etkileri hissedeilen ekonomik krizin ise cinsel yaşamda etkisinin düşük olduğu görülüyor. Katılımcıların yüzde 78 ekonominin seks hayatları ile ilgili olmadığını ve tamamen uzak tutmayı başarabildiklerini belirtiyor.

Anket sonuçlarından çıkan diğer şaşırtıcı sonuçlar ise şöyle:

Katılımcılardan yüzde 45’i bazı zamanlarda seks için plan yaptıklarını ve zaman belirlediklerini açıklıyor. Bununla beraber yüzde 7 gibi bir grup, cinsel aktivite planlarını takvimlerinde veya PDA cihazlarında kayıtlı tuttuğunu belirtiyor.

Erkeklerin yüzde 56’sı gün içinde mutlaka seks düşündüklerini belirtirken bu oran kadınlarda yüzde 19 olarak açıklanıyor.

Genel sağlıklarından memnun olmayan kişilerin daha az cinsel aktivitede bulunduğu fakat cinsellik düşünme konusunda azalma yaşamadığını özellikle belirtiyor.

18 yaşından küçük çocuğa sahip çiftlerin ise anket sonucuna göre, çocuksuz çiftlere göre daha fazla cinsel aktivitede bulunduğu ise ayrıca belirtiliyor.

Sayfa Yükleniyor...