İstanbul’u olumsuz etkileyen sel sularının sağlık ile ilgili de tehlikeleri bulunduğunu belirten Enfeksiyon ve klinik mikrobiyoloji uzmanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, sel sularının farkında olmadan yutulması gibi durumlarda bağırsak enfeksiyonlarının görülebildiğini söyledi.

“ENFEKSİYONLARIN ARTTIĞINA DAİR RAPORLAR VAR”

Yanı sıra kanalizasyona karışan sel sularına dikkat çeken Leblebicioğlu, “Sel sularının kanalizasyonla karışması halinde olabilecek şeylerden bir tanesi de hayvanların dışkıları ve ölülerinden çıkan mikroorganizmalarla bulaş olması riski. Bu sularla çıplak el ve ayakla temastan kaçınılmalı. Zorunlu durum olduğunda el ve ayakları yıkamakta fayda var. Ağza ve göze su gelmesini önlemek lazım. İstenmeyen bir şekilde bulaş olması durumunda ise bağırsak enfeksiyonları veya deride enfeksiyonlara neden olabilir. Bunlar tedavi edilebilir enfeksiyonlar. 'Mutlaka enfeksiyon olacak' diyemeyiz ama düşük de olsa bu tür riskler var. Sellerden sonra bu tür bakteriyel enfeksiyonların arttığına dair raporlar mevcut" dedi.

BAĞIŞIKLIĞI BASKILANANLARDA ENFEKSİYON DAHA AĞIR SEYREDEBİLİR

Bu enfeksiyonların tedavi edilebilir enfeksiyonlar olduğunu belirten Prof. Leblebicioğlu, kanser gibi bağışıklığı baskılanmış olan hastalarda enfeksiyonun daha ağır seyrettiğini sözlerine ekledi.

İlişkili Haberler

İlişkili Haberler