Selin ardından suyla ve gıdayla bulaşan hastalıkların artmasının beklendiği bildirilerek, sel felaketinin yaşandığı bölgelerdeki vatandaşlara kaynağını bilmedikleri suları kullanmamaları ve sel suyu bulaşmış olması olası taze sebze, meyve ve yiyecekleri tüketmemeleri uyarısında bulunuldu.

İlişkili Haberler


Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyince yapılan yazılı açıklamada, selin ardından yaşanabilecek sağlık sorunlarına ilişkin bilgi verildi.

Selin, su ve kanalizasyon sistemlerini bozabildiği, biyolojik ve kimyasal kirlilik oluşturabildiği belirtilen açıklamada, sel sularıyla dağılan atıkların kirliliğe sebep olduğu ve enfeksiyon riskini artırdığı kaydedildi.

Sele bağlı ölümlerin çoğunun boğulma sonucu oluştuğu, sellerin ayrıca trafik kazası, temizleme çalışmaları sırasında travma, elektrik çarpmalarına bağlı ölüm ve bulaşıcı hastalıklara yol açtığı bildirilen açıklamada, bunun yanı sıra doğal gaz hattı ve yer altı ya da üstü benzin ve toksik madde depolarının hasarı sonucu da önemli sağlık sorunları yaşanabileceğini işaret edildi.

Açıklamada, selin ardından oluşabilecek sorunlar şöyle sıralandı:

ÖNLEMLER

Selin ardından yaşanabilecek sağlık sorunlarına ilişkin alınabilecek önlemlere de yer verilen açıklamada, selden etkilenen evlerde yaşayanların sağlık sorunlarının izlenmesi, bölgedekilere günlük ihtiyacı kadar temiz su sağlanması, kullanılan suyun dezenfekte edilmesi ve sel sırasında toprak, çamurla kirlenmiş ve derin yarası olanlara tetanos bağışıklaması yapılması gerektiği belirtildi.

Açıklamada vatandaşlara şu önerilerde bulunuldu: