Seraj bebeğin ameliyatı ertelendi

Gazze'de ''Mavi Bebek'' sendromuyla dünyaya gelen ve Türkiye'de tedavi gören Seraj bebeğe, kilosunun yeterli olmaması nedeniyle ikinci ameliyat yapılamadı.

Haberler 18.07.2011 - 17:02

Seraj bebeğin ameliyatı ertelendi

Kalp ve Damar Cerrahı Doç. Dr. Barbaros Kınoğlu, Seraj bebeğin, 10 binde 1 rastlanan ve halk arasında ''Mavi Bebek'' olarak adlandırılan bir hastalığının bulunduğunu hatırlattı.

''Seraj bebeğin, doğumsal olarak akciğer anaatrial damarı gelişmemiş. İki karıncık arasındaki büyükçe bir delik, ayrıca iki kulakçık arasında bir delik mevcut'' diyen Kınoğlu, 3 ayda bir gerçekleştirilen periyodik kontrolleri sırasında konulan suni damarın fonksiyonlarının iyi olduğunu kaydetti.

Kınoğlu, bebeğin Gazze'de yeterince beslenemediğini anlatarak, şunları söyledi: ''Beslenme, ikinci ameliyat için önemli bir husus. Kilosu ve gelişimine paralel olarak doğuştan gelişmemiş akciğer atardamar yerine bir damar yerleştirilecek. Yeterli kiloda olmadığı zaman daha küçük boyutta bir damar yerleştirilmesi gerekiyor. Bu da çocuk büyüdükçe, düzeltici ameliyatta koyacağımız damarın yetmeyeceğini gösterecek ve vaktinden önce 3. bir ameliyat geçirmek zorunda kalacak.''

Seraj bebeğin kilo alamama sebebine ilişkin olarak Kınoğlu, ''Beklentimiz daha iyi kilo almasıydı. Geldiği süreç içerisinde 1 kilo 150 gram aldı. İlk ameliyattan sonraki kilosundan daha düşük kiloda geldi. Bu da demektir ki bebeğimiz iyi beslenmiyor. İdeal olan 10 kiloya yaklaşmasıdır, ancak şu an 6 kilo 150 gram'' diye konuştu.

SERAJ BEBEK YETERİNCE BESLENEMİYOR
Bebeğin sağlık durumunun 3 ay sonra yeniden değerlendirileceğini belirten Kınoğlu, ''3 ay boyunca bebek İstanbul'da mı olacak?'' sorusunu ''3 ay boyunca burada olacağını sanmıyorum. Ailenin başka sosyal sorunları da var. Diğer çocuklarını bırakıp geliyorlar. Yoksa masraflarını hastanemiz karşılıyor. Çocuk için en uygun koşulda ameliyatı gerçekleştirmek istiyoruz'' şeklinde yanıtladı.

Bebeğin annesi Fatma Abujaarad da evlerinde 20 kişi yaşadıklarını ve yeterli gıda olmadığı için çocuğuna bakamadığını ifade ederek, bebeği için hayırseverlerden yardım istedi.

Seraj bebeğin babası Alam Abujaarad ise ülkelerinde iş olmadığı için çalışamadığını ve eve bakamadığını söyledi.

Sayfa Yükleniyor...