İlişkili Haberler

Özel hastaneler ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasındaki hizmet sözleşmesi hükümlerinden biri, sigortalı olmayanlara verilen hizmet için kuruma fatura gönderilmemesini düzenliyor. Bu kuralı ihlal eden hastaneye 10 bin TL'den az olmamak üzere ceza kesilebiliyor. İşte bu yüklü cezalardan biri de İstanbul Arnavutköy'de hastane işleten Güden Sağlık AŞ'ye kesildi.

Hürriyet gazetesinden Dinçer Gökçe'nin haberine göre, G. H. isimli kadın, sigortalı yakını M. G.'nin kimliği ile Aralık 2009'da iki kez hamilelik muayenesi oldu. Hastane durumu fark etmedi ve M. G. muayene olmuş gibi SGK'ya 67 liralık fatura gönderildi. Ancak, kaymakamlığa bağlı ilçe Sağlık Grup Başkanlığı, yaptığı taramada usulsüzlüğü tespit etti ve SGK'ya durum bildirildi.

SGK, hastaneye 10 bin lira ceza keserken, 67 liralık faturanın da hastanenin ödeneğinden kesileceğini bildirdi. Hastanenin cezanın iptali için Ekim 2010'da açtığı davadaki savunmasında, "Kimlik kontrolü için gerekli kontrolleri yapıyoruz. Ortada oluşan bir zarar yok. Zaten gebelere verilen sağlık hizmetini SGK karşılıyor. Kesilen 10 bin liralık ceza fahiş" denildi. SGK adına yapılan savunmada ise, taraflar arasında imzalanan sözleşmeye aykırı davranıldığı belirtildi. Savunmada, cezanın hukuka uygun olduğu, davanın reddine karar verilmesi istendi.

EMSAL NİTELİKTE

İstanbul 15. Asliye Hukuk Mahkemesi, hastanenin talebini kabul etti. Verilen kararda, doğum ile ilgili muayeneleri her koşulda davalı idarenin karşıladığı belirtilirken, idarenin bir zararı olmadığı ve ceza şartı koşulları oluşmadığı açıklandı. Yargılama giderlerini de SGK'nın ödemesine hükmedildi. SGK avukatları kararı temyiz etti ve Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, yerel mahkeme kararını bozdu. Bozma gerekçesi ise, "Taraflar arasındaki sözleşme maddesinin uygulanması, bir zararın olup olmamasına bağlı değil. Hizmet sunumunda mevzuata uygun davranılmalı. Ceza şartının uygulanma koşulları oluştu" şeklinde yer aldı. Bozma kararı sonrası, ilk mahkemesine gelen dosyada mahkeme önceki kararında direndi.

Direnme kararı sonrası, dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'na gitti. Kurul, oybirliği ile mahkemenin kararını onadı. Kurul kararında özetle, "Gebeler, sağlık yardımları kurum tarafından karşılanan kişiler. Yerel mahkemenin direnme gerekçesi bu yönden yerinde. Davacı, sözleşme hükmüne aykırı davranmadı" denildi.

"BENZER DOSYALARIMIZ VAR"

Haberde görüşlerine yer verilen Avukat Filiz Metin, benzer şekilde açtıkları 7-8 dosyanın olduğunu kaydederek "Dosyaların tamamı da başkalarına ait kimlikle tedavi olan gebelerin muayeneleri nedeni ile açıldı. Bu karar emsal teşkil ediyor" dedi. Av. Metin, kararın, Anayasa'nın "sosyal devlet' ilkesine de uygun olduğunu kaydetti. Av. Metin, takip ettiği dosyalarda 15 bin TL'den 140 bin TL'ye dek cezaların kesildiğini kaydetti. Metin, anılan kararı devam eden dosyalarına da sunduklarını kaydetti.

"YILDA 300 CEZA KESİLİYOR"

Türkiye'de 567 özel hastanenin olduğunu belirten Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Dr. Reşat Bahat ise, "Gebe bir hastam, başkasının kimliğini kullandığı için ben de yargılandım. Her yıl, hastanelerimizde 300'e yakın böyle vaka oluyor. SGK da yüklü ceza kesiyor. Bu karar, özel hastaneler için çok önemli oldu" dedi.