SGK indirim yaptı, ameliyatlar aksadı

SGK'nın ameliyatlarda kullanılan bir malzemede indirime gitmesi, idrar kaçırma ameliyatlarını çıkmaza soktu.

Haberler - ntv.com.tr 03.02.2015 - 11:34

SGK indirim yaptı, ameliyatlar aksadı

Her türlü idrar sızıntısı olarak tanımlanan ve nedeni tespit edildikten sonra başarıyla tedavi edilebilen idrar kaçırma sorunu, doktora başvuru oranı düşük olduğu için özellikle erkek hastalarda önemli bir depresyon sebebi!

Çalışmalar, bu sorunu yaşayan hastaların neredeyse tüm aktivitelerini idrar kaçırmaya göre planladıklarını gösteriyor. Bu durum kişinin, çalışma hayatından çekinmesine, aile içinde ve eşler arasında ciddi problemler yaşamasına ve hatta erken emeklilik düşünmesine yol açabiliyor.

"AMELİYATLAR ÇIKMAZA GİRDİ"

Ürolojik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Alıcı; nedeni belirlendikten sonra hastalığın tedavi şansının genelde çok yüksek olduğunu söyledi. Prof. Alıcı yaptığı yazılı açıklamada, SGK’nın ameliyatta kullanılan bir malzemede indirime gittiğini, bunun da idrar kaçırma ameliyatlarını çıkmaza soktuğunu belirtti.


"DURUMUN YENİDEN DEĞERLENDİRİLMESİ GEREKİR"

Dernek Başkanı Prof. Alıcı açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Prostat operasyonları sonrası şiddetli idrar kaçırma tarifleyenlerde, etkinliği fazla olan sfinkter önerilmektedir. Sfinkter ameliyatları ve malzemeleri yakın zamana kadar SGK tarafından karşılanarak yapılabiliyordu fakat SGK’nın yapmış olduğu indirim nedeni ile sfinkter temini mümkün olmadığından son dönemde yapılamıyor. Türkiye'de birçok insanı ilgilendiren ve yaşam kalitesi açısından büyük önem taşıyan bu sağlık sorununun tedavisi için durumun yeniden değerlendirmesi bir gereklilik olmuştur.”

Sayfa Yükleniyor...