"SGK, kamuoyunu yanıltıyor''

TEB'den yapılan açıklamada, şeker ölçüm çubuklarında hastanın ödeyeceği farkın, 5 TL'den 17.42 TL'ye yükseldiği belirtildi ve "SGK, kelime oyunlarıyla kafaları karıştırıyor, kamuoyunu yanıltacak açıklamalar yapıyor'' denildi.

Anadolu Ajansı 02.03.2011 - 13:40

"SGK, kamuoyunu yanıltıyor''

Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyetince diyabet hastalarının kullandığı şeker ölçüm çubuklarıyla ilgili Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) yapılan düzenleme eleştirilerek, ''SGK, hastalarımızın mağduriyetini sonlandıracak adımlar atmak yerine kamu otoritesi olmaktan kaynaklı gücünü orantısız kullanarak, şeker çubukları hakkında kamuoyunu yanıltacak açıklamalar yapmaktadır'' görüşü dile getirildi.


Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyetinin yazılı açıklamasında, Sağlık Uygulama Tebliği'nde şeker ölçüm çubuklarıyla ilgili yapılan düzenleme sonrası hastaların ödeyeceği fiyat farkının, 5 TL'den 17.42 TL'ye yükseldiği belirtildi.

SGK'nın ''kelime oyunlarıyla kafaları karıştırmaya'' çalıştığı savunulan açıklamada, Sağlık Uygulama Tebliği'ne konulan ''vatandaş eczanelerden hiçbir fark ücreti ödemeyecek'' ibaresiyle kamuoyunun yanıltılmak istendiği öne sürüldü. Açıklamada, şu görüşler dile getirildi:

''Oysa SGK ile yaptığımız ilaç alım koşullarını belirleyen protokolün içerisinde, ne böyle bir madde bulunmakta ne de SGK yayımladığı bu tebliğle böyle bir hakka sahip olabilmektedir. Elbette, bu gerçekleri iki kurumdan başka kimsenin bilmesine imkan yoktur. Dolayısıyla vatandaşının her türlü yaşamsal hakkının koruyucusu ve savunucusu olması gereken SGK, sadece yine kendi vatandaşını kandırmaya çalışmıştır'' denildi.

"ECZANEYE GELİŞ FİYATI DÜŞERSE, FARK KALKAR"
Hastaların, şeker ölçüm çubuklarıyla ilgili fark ödemek zorunda oldukları ifade edilen açıklamada, ancak bu ürünlerin eczaneye geliş fiyatının düşmesi halinde hastaların fark ödemesine gerek olmayacağı kaydedildi. Açıklamada, ''SGK, hastalarımızın mağduriyetini sonlandıracak adımlar atmak yerine kamu otoritesi olmaktan kaynaklı gücünü orantısız kullanarak, şeker çubukları hakkında kamuoyunu yanıltacak açıklamalar yapmaktadır. Bu durumun hastalarımızla eczacılarımızı karşı karşıya getirecek sonuçlar doğurmasından endişeliyiz'' ifadesine yer verildi.

Dün Resmi Gazete'de yer alan Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) yapılan düzenlemeyle şeker ölçüm çubukları için devletin ödeyeceği birim fiyatı 32 kuruşa düşürülmüş, hastalardan fiyat farkı alınamayacağı ifade edilmişti.  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...