Yılmaz Kartal 31 yaşında bir slikozis hastası. 3 sene çalıştığı kot taşlama atölyesinde soluduğu toz, ciğerlerine yüzde 40 oranında zarar vermiş.

Yılmaz Kartal, “Benim gibi mağdur olan pek çok arkadaşım var, 5 binle on bin kişi arasında. Maalesef teker teker arkadaşlarımı kaybettiğimi öğreniyorum ve kimse bunları duymuyor” diyor.

O ve arkadaşları yıllardır bekledikleri sosyal güvenlik haklarını torba yasa kapsamında kazandılar, Yılmaz da bu haklardan yararlanmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yolunu tuttu.

Ancak 3 ayla sınırlı tutulan başvuru tarihi üzerinden 15 gün geçmesine rağmen uygulanmıyor. Çünkü yasa çıktı ama uygulama için henüz bir yönetmelik yok.

Yönetmelik engeline takılan Yılmaz Kartal, “Ben SGK’ya başvurdum ama genelge yayınlanmamış. Benim tekrar hastaneye sevkimi istiyorlar, yani ben hastane ile SGK arasında gidip geleceğim. Burada zaman kaybediyorum, zaten 3 aylık bir süre vardı ve bunun bir ayı bitmek üzere” sözleriyle silikozis hastalarının yaşadığı sıkıntıyı dile getiriyor.

Sağlığına kavuşacağı günlerin umuduyla mücadelesini sürdüren Yılmaz Kartal’ın tek isteği 3 aylık süre içinde haklarını kullanabilmek.

SİLİKOZİS HAKKINDA
Silikozis, silisyum tozlarının uzun süre solunması sonucu gelişen bir akciğer hastalığı. Silisyum akciğerler için çok tahriş edici bir madde. Bunun sonucu akciğerlerde yaygın iltihaplar ve bunu izleyen fibroz odakları ortaya çıkıyor. Hastalık uzun süre belirti vermeksizin sinsice ilerliyor. Akciğer dokusundaki değişiklikler zamanla amfizem, bronşektazi, kronik bronşit veya kor pulmonale tablolarına neden oluyor ve hastada bunlarla ilgili belirtiler ortaya çıkıyor.

Nefes darlığı, hızlı solunum, öksürük, halsizlik, göğüs ağrısı, ses kısıklığı, morarma, kan öksürme gibi belirtiler gösteriyor. Silikozisli hastaların tüberküloza yakalanma riskleri de ciddi oranda artıyor.